YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel

Zafer Haftası Törenleri Başladı

14 Mart 2011 tarihinde eklendi

Çanakkale Deniz Zaferi ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü etkinlikleri, Çimenlik Kalesi'nde yapılan törenle başladı. Törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Vali Vekili Hüseyin Kulözü, Çanakkale Zaferi'nin önemine dikkat çekerek, "96 yıl önce bu kutsal topraklarda cereyan eden ve dünya tarihine, 'Çanakkale geçilmez' destanını yazdıran ve herkese ders olacak bir savaş sergilenmiştir. Boğazlar, dünya coğrafyasında bulunduğu stratejik konumu açısından geçmişte olduğu gibi bugün de önemli bir geçiş yeridir. Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan boğazlar, ekonomik açıdan tarih boyunca büyük bir öneme sahip olmuştur. Boğazlara sahip olmanın tüm dünya ticareti ile yakın ilişkide olmak anlamına geldiğini iyi bilen bazı ülkeler, tarih boyunca boğazlarda hakimiyet kurmanın hesapları içerisinde olmuşlardır. Çanakkale Savaşı, bu anlamda tarihsel bir öneme sahip olmakla birlikte, Türk milletinin Anadolu'daki gücünün varlığı ile de doğru orantılıdır" dedi. Konuşmasında I. Dünya Savaşı'nda Türk ordusunun zafer kazandığı tek cephenin Çanakkale Cephesi olduğunu da belirten Vali Vekili Kulözü, "Bu cephe itilaf devletlerinin saldırısı sonucu açılmış bir cephedir. I. Dünya Savaşı'nın kaderinin değiştiği 1915 Çanakkale Boğaz Savunması ve Gelibolu Yarımadası'ndaki kara savaşlarının tarihimizde muhteşem bir yeri vardır. Binlerce vatan evladının şehitlik ve gazilik mertebesine eriştiği, boğazda feda edilen Türk kanı, Türk istiklalinin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk harcıdır. Bu savaşta, İngilizlerin dünyaca meşhur deniz donanmaları, Nusret mayın gemisinin döşediği mayınlar ve Türk topçusunun isabetli atışları neticesinde boğazın derin sularına gömülmüş, adeta savaşın kaderi değişmiştir. Düşman askerlerinin Gelibolu Yarımadası'na yaptıkları çıkarma ve günlerce süren kanlı muharebelerin sonucunda Türk askeri yüzlerce şehit vermesine karşın, düşmanı Çanakkale'den geçirmemiştir" dedi.
"TARİHSEL AÇIDAN BÜTÜN DÜNYA TOPLUMLARINI ETKİLEMİŞ, DESTANSI BİR ZAFER"
Çanakkale Zaferi'nin tarihsel açıdan bütün dünya toplumlarını etkileyen destansı bir zafer olduğuna dikkat çeken Hüseyin Kulözü, "Türk askerleri, Çanakkale Savaşı'nda olağanüstü bir mücadele sergileyerek her ne pahasına olursa olsun düşmana geçit vermemiştir. Bu büyük zafer, milli mücadele ruhunun bütün yurtta artmasına sebep olduğu gibi sömürge altında bulunan dünya toplumlarının bile "milli kurtuluş" fikri taşımasına sebep olmuştur. Bütün dünyaya, 'Çanakkale geçilmez' dedirten kahramanlık örneği bu zaferle kazanılan ulusal birlik ruhu ile kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti, milletiyle bölünmez bütünlüğünü her zaman barış içinde koruyacaktır. Çanakkale Zaferi ayrıca Mustafa Kemal'in bu cephede gösterdiği başarı, askeri dehasını ortaya koymuş ve Kurtuluş Savaşı'nın lideri olmasında ve milli mücadele ruhunun doğmasında etkili olmuştur" ifadelerini kullandı. Törene, Vali Vekili Hüseyin Kulözü'nün yanı sıra Belediye Başkan Vekili Muharrem Erkek, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercüment Tatlıoğlu, askeri ve mülki erkan ile öğrenciler katıldı. Konuklar, törenin ardından Deniz Müzesi'ni ziyaret etti.
TÖRENLER HAFTA BOYUNCA DEVAM EDECEK
Çanakkale Deniz Zaferi ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında hafta boyunca sergi açılışları, film gösterimleri, batıklara anı dalışı, briç turnuvası, konserler, halk koşusu, tiyatro gösterileri, geziler, ergin izci yürüyüşü, yüzme yarışmaları ve dağcılar tarafından anma tırmanışı gerçekleştirilecek. 18 Mart Cuma günü yapılacak tören ise sabah 08.30'da Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk konulması ile başlayacak. Ardından katılımcılar 18 Mart Stadyumu'nda gerçekleştirilecek törene iştirak edecek. Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın da katılacağı tören, mehteran bölüğünün gösterisi ile başlayacak. Çanakkale şehrine verilen altın madalya bayrağa toka edilip saygı duruşu eşliğinde İstiklal Marşı'nın okunması ile devam edecek olan tören, günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalarla sürecek. Etkinlik, resmi geçit töreni ile sona erecek. Tören programının ardından ise 18 Mart Stadyumu önünde Kızılay ile Yıldız Teknik Üniversitesi'nin ortaklaşa başlattığı "250.000 Cana Hayat Verin" isimli kan bağışı kampanyası projesinin başlangıcı yapılacak. Katılımcılar, ardından saat 11.45'te Deniz Müzesi İskelesi'nde bağlı bulunan Nusret mayın gemisini ziyaret edecek. Çanakkale'deki törenin ardından katılımcılar gemi ile Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'na geçerek saat 14.30'da Şehitler Abidesi'nde yapılacak törene katılacak. Tören, boğazda gemilerin resmi geçidi ve Türk Yıldızları ekibinin gösterisi ile sona erecek. 

1.792 kez okundu