YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Bayram Tatili 10 Gün Oldu, Allah’ım Sen Çanakkalelileri Koru!

“Olacak mı, olmayacak mı?” derken sonunda Hükümet açıklama yaptı ve Kurban Bayramı tatili 10 gün oldu. Ohhh ne güzel.. Çalışanlar neredeyse zil takıp oynayacak. Nede olsa çok çalışkan milletiz. Her bayramda 8-10 gün tatil yapmak şart. Hatta bu tatili 10 gün yerine 15 gün yapsak daha iyi olmaz mıydı? İyi fikir. Bir dahaki bayrama bunu düşünmek lazım. Hatta şimdiden bunun planlaması bile yapılmalı!!!

Neyse bunu bırakalım da biz asıl konuya gelelim.

Kurban Bayramı’nın 10 gün olması en çok Çanakkalelileri isyan ettirdi. Neden diyeceksiniz? Her bayramda şehir içi trafiğinin hali belli. Kilometrelerce uzayan feribot kuyruğu sebebiyle Çanakkaleliler evlerinden dışarı çıkamaz hale geliyorlar. Feribot kuyruğu sebebiyle bırakın şehir içinde kendi özel araçlarıyla gitmeyi, şehir içi otobüsleri dahi kullanamayan Çanakkaleliler belirli bölgelerde yollarda yürümekte bile zorluk çekiyorlar. Yani her bayramda çile üstüne çile çekiyorlar. Allah korusun Demircioğlu Caddesi ve iskele civarında biri kalp krizi geçirse, ya da yangın olsa o bölgeye ambulansın ve itfaiyenin gitmesi hemen hemen mümkün değil gibi.

“Şu feribot iskelesini şehir içinden artık başka bir yere taşıyın” diye ifade edilen sözler yıllardır söylenir durur. Bunun başka çaresi de maalesef yok. Her geçen gün trafiğe çıkan araç sayısının artması ile birlikte malesef feribot kuyruğundaki araç sayısı da doğal olarak artıyor.

Hükümetin son yaptığı açıklama ile birlikte Kurban Bayramı talilinin 10 gün çıkarıldığının açıklanması yine bayram öncesi ve sonrası Çanakkale’de trafiğin sıkışacağının ve uzun feribot kuyruklarının olacağının bir göstergesi.

Birde şu konu var.

Her bayramda şehir içinde feribot bekleyen araçların oluşturduğu kilometrelerce uzunluktaki kuyruk açıkça belli. Bu çileyi Çanakkalelilere çektirmenin anlamı ne? Bayram tatillerinde şehiriçine giren araçlar neden Kepez Limanı’na yönlendirilmez? Araçlar şehiriçine gireceğine direk Kepez Limanı’ndan Eceabat ve Kilitbahir’e  taşınabilirler. Böylece şehir merkezindeki bu uzun araç kuyrukları da yaşanmaz. Kepez Limanı’ndan birkaç sefer yapmakta bu iş çözülmez. Bayram tatillerinde bütün seferlerin Kepez Limanı’ndan yapılması ile ancak bu çile ortadan kaldırılabilir.

10 günlük Kurban Bayramı tatiline çok az zaman kaldı. Çanakkaleliler şimdi yetkililerden bu konuda gerekeni yapmalarını ve geçtiğimiz bayramlarda yaşanan bu sorunun ortadan kaldırılması için bu bayramda feribot seferlerinin tamamının Kepez Limanı ile Eceabat ve Kilitbahir arasında yapılmasını istiyorlar. Bu olduğu taktirde Çanakkale'de bayramda rahat bir nefes alınır. Aksi halde her bayramda olduğu gibi bu bayramda da Çanakkaleliler “Çile Bülbülüm Çile” şarkısını söylemeye devam ederler.

5.791 kez okundu