YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
30 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Özlüyorum Çanakkale'deki Eski Kabotaj Bayramlarını...

Ne günlerdi. Bundan 10-15 yıl öncesini hatırlıyorum. Herkes 1 Temmuz gününün gelmesi iple çekerdi. 1 Temmuz Çanakkaleliler için adeta bayram gibiydi. Akşam saatlerinde herkes çocuklarını alır ailece kordon boyuna çıkar ve şehir iskelesinin bulunduğu bölgede yapılacak olan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinliklerini izlemek için beklerdi. Çoğu kişi de oturacak yer bulabilmek için saatler öncesinden iskeleye gider uzun süre güneşin alnında beklerdi.

O zamanların en büyük eğlencesiydi 1 Temmuz kutlamaları. Yağlı direk müsabakaları, denize atılan seramik tabakları çıkarmak, yüzme yarışmaları ve daha birçok etkinlikler... Hele "Yağlı Direk Müsabakası"... Onu unutmak mümkün mü? Şehir iskelesinde düzenlenen ve akşam saatlerinde yapılan yağlı direk müsabakaları Çanakkalelilerin 1 yıl boyunca beklediği bir eğlenceydi. Yaklaşık 5 metre uzunluktaki gres yağı ile yağlanan direğin ucundaki Türk Bayrağını almak için mücadele eden yarışmacıları izlemek isteyen yüzlerce Çanakkaleli saatlerce burada beklerdi. Müsabakalar sonunda da dereceye girenlere ödülleri verilirdi.

Ancak ne olduysa bundan yaklaşık 10 yıl önce Çanakkale il merkezinde düzenlenen yağlı direk müsabakaları kaldırıldı. O yıldan bu yana da bu etkinlik yapılmıyor. Ne güzel günlerdi onlar. Halen o günlerdeki eğlenceli anlar, Çanakkalelilerin müsabakaları izlerken attıkları kahkahalar kulaklarımda. Çanakkale dışında bazı sahil ilçelerimizde ve beldelerimizde halen yağlı direk müsabakaların yapıldığını duyuyorum. Neden Çanakkale’de de bu müsabakalar yapılmıyor? Yeniden bu etkinlikler 1 Temmuz’larda Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinliklerine dahil edilemez mi? 1 Temmuz’larda Çanakkale’deki kutlamalara bakınca çok sönük bir etkinlik olduğunu görüyoruz. Halkında bu etkinliklere daha etkin şekilde katılımının sağlanması için bu etkinlikler yeniden yapılamaz mı? Bu seneki programlarda bu etkinlik yine yok. Belki gelecek yılki programa bu etkinlik, yani yağlı direk müsabakaları konulabilir. Böylece 1 Temmuzlarda Kabotaj Bayramlarında 10-15 yıl önceki o eğlenceli anlar yeniden yaşanır. Neden olmasın......

8.268 kez okundu