YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
04 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Çanakkale’de Artık Yayalar Uçmak Zorunda!

Yıllardır bisiklet kullanan biri olarak Çanakkale’de belediyenin bisiklet yolları ile ilgili çalışmalarını takdirle karşılıyorum. Bundan 10-15 yıl önce bisiklet kullananlar için yollar yokken zamanla bu yolların sayısı arttı. Bu sayede bisiklet kullananlar daha güvenli bir şekilde trafikte sıkıntı yaşamadan istedikleri yerlere gitme fırsatı buldular. Çanakkale’de bisiklet yollarının miktarı da özellikle yeni yapılan yollara bu projenin dahil edilmesi ile oldukça arttı.

Gelelim şimdi esas konumuza. Çanakkale’de son 1 aydır şehir merkezi adeta mavilere boyandı. Yeni uygulamaya konulacak olan “Akıllı Bisiklet” projesini hayata geçirmeye çalışan Çanakkale Belediyesi bu konuda güzergahları belirleyerek tek tek bu yerleri mavi boyalarla boyayıp bisiklet yolu yaptı. Asıl sıkıntıda işte bundan sonra ortaya çıktı. Düşünsenize oldukça dar haldeki çarşı caddesinde yayaların yürüyebileceği yer bisiklet yolu yapılıverdi. Yolun sağ tarafı ve sol tarafı esnafların masa sandalyeleri ile dolu. Yayalar mecburen ortadan yürümek zorunda. Orasını da bisiklet yolu yaptılar. Kaldı mı yayalar ortada!!! Bu yoldan yayalar nasıl yürüyecek? Buradan uçarak mı gidecekler? Mecburen yayalar bisiklet yolundan yürümek zorundalar. Bisikletleri ile o yolu kullananlar da “Bu yol bizim çekilin geçeceğiz” diyorlar. Ne olacak şimdi? Gerek çarşı caddesi, gerekse diğer işlek cadde ve sokaklarda önceden bisiklet yolları bu projede yokken şimdi yayaların yürüme hakkı adeta gasp ediliyor. Yayalar yolda yürüyememekten, bisiklet sahipleri de bisikletleri ile yolu kullanamamaktan şikayetçi. Belediye yetkilileri bunu nasıl düşünemediler anlamak mümkün değil. Hem esnaflar, hem yayalar, hem de bisiklet sahipleri bu duruma bir anlam veremiyor. Dar olan caddelerde böyle bir bisiklet yolunun yapılmasının mümkün olmadığını belirten vatandaşlar bisiklet yolu olarak belirlenen bu yolda bisikletlerin yolda yürüyen vatandaşlara çarparak kazalara sebep olduğunu da söylüyorlar. Gerçekten de doğru. Önceki gün çarşı caddesinde Yalı Camii civarında yürüyorum. Sağ tarafta ve sol tarafta esnafların masa sandalyeleri var. Mecburen orta kısımdan gitmek zorundayım. Çünkü cadde çok dar ve başka yürüyecek yer yok. Karşıdan aniden bir bisiklet önümdeki bayana çarptı.

Sayın belediye yetkililerine buradan şunu sormak istiyorum. Bisiklet yollarını yaptınız. Yerleri boyadınız ve güzergahları belirlediniz. Burada yayaların yürümesi için yer ayırdınız mı? Ayırdıysanız hani nerede?  Esnafların masa sandalyeleri sebebiyle caddenin sağ ve sol tarafları zaten dolu. Yürüyecek tek yer var. Orası da caddenin ortası. Orasını da bisiklet yolu yaptınız. O zaman bu millet gideceği yere UÇARAK MI GİDECEK. Bu sadece çarşı caddesi ile sınırlı değil. Bisiklet yollarının yapıldığı birçok yerde durum aynı. Lütfen vatandaşın sesine kulak verin bu güzergahları yeniden gözden geçirip vatandaşa işkence çektirmeyin. Caddelerde rahatça yürümek istiyor vatandaşlar. Akıllı bisiklet projesini uygulayayım derken milletin yürüme hürriyetini elinden almayın.

3.270 kez okundu