YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
13 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Şu Yön Levhalarına Bir El Atın Artık!

Her fırsatta Çanakkale’nin turizm kenti olduğunu söylüyoruz. Turizm sektörünün temsilcileri şehre daha fazla turist çekebilmek için ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Troia’dan Assos’a, Gelibolu Yarımadası’ndan Kazdağları’na kadar çok sayıda turistik bölgemize ne kadar fazla turist çekebiliriz bunun çalışmasını yapıyorlar. Her fırsatta da bu konuda gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında çalışmalarını yürütüyorlar. Bu konuda ellerinden gelen çabayı gösterdikleri bir gerçek.

Gelelim Çanakkale il merkezine...

Şehir merkezine gelen yerli ve yabancı turistlere Assos’u, Troia’yı ve diğer turistik yerleri gösteren yol kenarlarındaki yön levhalarındaki farklı ve yanlış yazılar bu tanıtıma gölge düşürüyor. Düşünsenize Troia Caddesi’nde Assos Antik Kenti’ni gösteren yön levhası aylardır yanlış yazılı olarak orada duruyor. “Assos” yazılacağına bir “S” harfini eksik yazarak “Asos” yazanlar bunu hiç mi görmüyorlar? Çoğu kişi bu harf hatalarının olduğu levhalara bakıp gülüyor. Turizm kenti Çanakkale’de bu küçük hatalar birçok kişi için önemli olmayabilir, fakat bu turistik yerleri iyi bilenler için bu hatalar oldukça önemli.

Bunun dışında il merkezinde yaşanan ve daha öncede yazdığım bir köşe yazımda da dile getirdiğim Troia Antik Kenti’nin ismi ile ilgili bir konuya da değinmeden geçemeyeceğim. Şehir merkezinde yol kenarlarında yer alan birçok yön levhasında Troia Antik Kenti’nin ismi “Troia”, “Troya”,”Truva” gibi farklı şekilde yazılmış durumda. Troia Antik Kenti’ne gitmek isteyen bir turist yolda 100 metre ara ile 2 farklı yön levhası ile karşılaşabiliyor. Bu levhalarından birinde antik kenti ismi “Troia” şeklide yazılıyken, diğerinde “Troya” olabiliyor.

Yetkililerin özellikle bu konular hakkında gerekeni yapmalarını ve turizm kenti Çanakkale’de bütün yön levhalarını tek tek kontrol ederek bu hataları acilen düzeltmelerini istiyoruz.

Madem Çanakkale turizm kenti o zaman turistik yerlerimizin isimlerini de doğru kullanalım.....

3.270 kez okundu