YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
12 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Karar Verin Artık “Troia mı? Troya mı? Truva mı?”

Turizm kentidir Çanakkale. Troia ve Assos Antik Kenti, Gelibolu Yarımadası, Kazdağları, Bozcaada, Gökçeada ve diğer yerleri ile harika bir yerdir... Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Çanakkale’de büyük ilgi gören tarihi ve turistik yerlerden birisi de UNESCO’nun 1998 yılında aldığı karar ile Dünya Kültür Mirası listesine dahil ettiği Troia Antik kentidir. Çanakkale şehir merkezine 37 kilometre mesafede yer alan Troia Antik Kenti her yıl binerce yerli ve yabancı turistin uğrak yeridir. Dünyada da büyük ilgi gören Troia Antik kenti, giriş kısmında yapımı süren ve tamamlanması son aşamaya gelen Troia Müzesi ile önümüzdeki yıllarda adını çok daha etkili bir şekilde adını duyurmaya devam edecektir.

Şimdi gelelim Troia Antik Kenti ile ilgili asıl meseleye. Şehrin değişik yerlerinde Troia Antik Kenti ile ilgili asılı tabelalar var. Avrupa’dan Asya yakasına indiğinizde Troia Antik kentine gitmek isteyenler bu tabelaları görerek yollarına devam ederler. Fakat bu tabelalardaki isim karmaşası yıllardır devam ediyor. Bundan yıllar önce Trova, Truva, Troya, Troy, Troia isimlerinin kullanıldığı antik kentin ismi ile ilgili kargaşa maalesef yıllardır devam ediyor. Arabalı vapurdan indikten sonra yol kenarlarında yer alan tanıtım levhalarının bir kısmında “Troia” bir kısmında da “Troya” yazıları yer alıyor. Dünya genelinde de Troia Antik Kenti’nin isminin kullanımı ile ilgili bir birliktelik yok desek yeridir. Bence artık bir karar verilmelidir. Antik kentin ismi nedir? "Truva mı?" ,"Troya mı?" ,"Troia mı?" Bu konuda bir birlikteliğin sağlanması ve antik kentin isminin ne olduğu kesin olarak ifade edilmelidir. Gününüzde halen antik kentin isminin ne olduğu konusunda bir ortak karar da yok gibi.

Yıllar önce Troia Antik Kenti'nde süren kazılara 18 yıldır başkanlık yapan Almanya'nın Tübingen Üniversitesi Öğretim Üyesi rahmetli Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann’ın Troia Antik Kenti'ndeki basın toplantısında kendisine antik kent ile ilgili soru sorarken “Truva” kelimesini kullanmıştım. Bana çok kızmıştı ve “Truva” değil “Troia” diyeceksin. “Truva” ismini kullanma. Burasının ismi “Troia” demişti. Yaptığı kazı çalışmaları ile antik kentin ortaya çıkmasında büyük emekleri olan Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann’ın yanında “Truva” veya “Troya” kelimesi pek kullanılamazdı. Yazdığı eserlerde ve sergilerinde hep “Troia” ismini kullandı. Bana söylediği o sözünün ardından da o günden buyana da bu ismi yani “Troia”yı kullanırım.

Troia Antik kentinin ismi ile ilgili ortak bir birlikteliğin olmaması şehir merkezinde de hissediliyor maalesef. Yol kenarlarında tanıtım levhalarının bir kısmında “Troia” bir kısmında ise “Troya” yazıyor. Yani 100 metre önce yazan yazı ile 100 metre sonra yazan yazılar farklı. Turizm kenti Çanakkale’de bir karar verilmeli bence “Troia mı?”, “Troya mı?” ,“Truva mı?”  Antik kentin yanına yapılacak müzenin de ismi acaba “Troya Müzesi mi?” yoksa “Troia Müzesi mi” olacak? Yoksa isim karmaşası burada da sürecek mi?

5.695 kez okundu