YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
13 Temmuz 2022 tarihinde eklendi

Çanakkaleli Bir Münevver Mehmet Ali Tevfik Bey’in Ölümü

Mehmet Ali Tevfik Yükselen, Çanakkale’den yetişen müstesna şahsiyetlerden biriydi. Balkan Savaşı sırasında yaşanan acıları yazdığı güzel ve ateşli şiirleri ile halkın unutmaması için büyük çaba sarf etmişti. Türk Ocakları’nın genel sekreteriydi. Beş altı dili çok iyi bilir ve yabancı gazete ve dergileri sürekli yazılar yazardı.

Balkan Savaşı’nda yaşanan moral bozukluğunun savaş sonrası dönemde yeni bir uyanışa ve yapılan hatalardan ders alınmasına dönüştürülmesi için durmadan dinlenmeden çalıştı. O dönemde Tanin gazetesindeBir Turanlının Defteri başlığıyla yazdığı yazılar hem çok dikkat çekici hem de yeni tartışmalar yaratan cinstendi. Fransızcası, İngilizcesi çok mükemmeldi. Ama içine kapanık bir hali vardı. Birinci Dünya Savaşı başladıktan sonra gazeteciliği bıraktı. Duyun-u Umumiye İdaresi’ne iyi bir görev aldı. Bu arada Çamlıca Sultanisi’nde okuyan Jale Hanım’la tanıştı ve onunla evlendi.

Mehmet Ali Tevfik, Cumhuriyet döneminde New York’a başkonsolos olarak atandı. Başkonsolosluk görevi sırasında Amerika’ya yaşayan eski Türk vatandaşları ve oraya eğitim, gezi, ticaret gibi ne sebeple olursa olsun giden insanların en yakın dostu ve her sorunlarıyla ilgilenen bir şahsiyetti. Bir kişiye kötü bir haber bildirmek durumunda kalırsa bunu hemen direkt söylemezdi. Önce güzel şeyler söyler ya da tekliflerde bulunurdu. Ancak daha sonra acı veya kötü haberi iletirdi.

Türk Konsolosluğu New York’ta 57.sokaktaydı. Konsolosluğa gelenler ya da bir şekilde gelmek durumunda kalanlar Mehmet Ali Tevfik Bey’i gördüklerinde ya da konuştuklarında rahat bir nefes alırlardı. O, kötü bir haber vermeden önce tatlı bir haber vererek bir nevi anestezi yapmanın gerekli olduğuna inanırdı.

Mehmet Ali Tevfik Bey, 2.Dünya Savaşı başladığında New York’ta görevini sürdürüyordu. 1940 yılında hastalandı. Giderek morali bozulmaya başlamıştı. Tedavi için doktorların kapısını aşındırıyordu. Bu durum kendisinin moralini bozuyordu. Eşi Jale Hanım’ı da çok seviyor ve onu da üzmek istemiyordu.

Amerika’daki gazeteler 1941 yılı 24 Eylül’ünde Türkiye’nin New York Başkonsolosunun intihar ettiğini yazıyordu. Mehmet Ali Tevfik Bey 23 Eylül günü iki kravatını birbirine bağlayarak boğazına dolamış ve iki ucunu aşırı bir karar ve irade ile çekerek yaşamına son vermişti.

Mehmet Ali Tevfik Bey’in hayatına son vermesinin sebebi, uzun görev yılları süresince biriktirdiği paraları sağlığının bozulması sebebiyle doktorlara yedirmekte olduğunu ve çok sevdiği eşine bu gidişle bir şey bırakamayacağı endişesiydi. Bu endişesini de geride bıraktığı mektupta dile getirmiş ve bu dünyadan göçmüştü.

9.096 kez okundu