YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
13 Temmuz 2022 tarihinde eklendi

Çanakkaleli Bir Münevver Mehmet Ali Tevfik Bey’in Ölümü

Mehmet Ali Tevfik Yükselen, Çanakkale’den yetişen müstesna şahsiyetlerden biriydi. Balkan Savaşı sırasında yaşanan acıları yazdığı güzel ve ateşli şiirleri ile halkın unutmaması için büyük çaba sarf etmişti. Türk Ocakları’nın genel sekreteriydi. Beş altı dili çok iyi bilir ve yabancı gazete ve dergileri sürekli yazılar yazardı.

Balkan Savaşı’nda yaşanan moral bozukluğunun savaş sonrası dönemde yeni bir uyanışa ve yapılan hatalardan ders alınmasına dönüştürülmesi için durmadan dinlenmeden çalıştı. O dönemde Tanin gazetesindeBir Turanlının Defteri başlığıyla yazdığı yazılar hem çok dikkat çekici hem de yeni tartışmalar yaratan cinstendi. Fransızcası, İngilizcesi çok mükemmeldi. Ama içine kapanık bir hali vardı. Birinci Dünya Savaşı başladıktan sonra gazeteciliği bıraktı. Duyun-u Umumiye İdaresi’ne iyi bir görev aldı. Bu arada Çamlıca Sultanisi’nde okuyan Jale Hanım’la tanıştı ve onunla evlendi.

Mehmet Ali Tevfik, Cumhuriyet döneminde New York’a başkonsolos olarak atandı. Başkonsolosluk görevi sırasında Amerika’ya yaşayan eski Türk vatandaşları ve oraya eğitim, gezi, ticaret gibi ne sebeple olursa olsun giden insanların en yakın dostu ve her sorunlarıyla ilgilenen bir şahsiyetti. Bir kişiye kötü bir haber bildirmek durumunda kalırsa bunu hemen direkt söylemezdi. Önce güzel şeyler söyler ya da tekliflerde bulunurdu. Ancak daha sonra acı veya kötü haberi iletirdi.

Türk Konsolosluğu New York’ta 57.sokaktaydı. Konsolosluğa gelenler ya da bir şekilde gelmek durumunda kalanlar Mehmet Ali Tevfik Bey’i gördüklerinde ya da konuştuklarında rahat bir nefes alırlardı. O, kötü bir haber vermeden önce tatlı bir haber vererek bir nevi anestezi yapmanın gerekli olduğuna inanırdı.

Mehmet Ali Tevfik Bey, 2.Dünya Savaşı başladığında New York’ta görevini sürdürüyordu. 1940 yılında hastalandı. Giderek morali bozulmaya başlamıştı. Tedavi için doktorların kapısını aşındırıyordu. Bu durum kendisinin moralini bozuyordu. Eşi Jale Hanım’ı da çok seviyor ve onu da üzmek istemiyordu.

Amerika’daki gazeteler 1941 yılı 24 Eylül’ünde Türkiye’nin New York Başkonsolosunun intihar ettiğini yazıyordu. Mehmet Ali Tevfik Bey 23 Eylül günü iki kravatını birbirine bağlayarak boğazına dolamış ve iki ucunu aşırı bir karar ve irade ile çekerek yaşamına son vermişti.

Mehmet Ali Tevfik Bey’in hayatına son vermesinin sebebi, uzun görev yılları süresince biriktirdiği paraları sağlığının bozulması sebebiyle doktorlara yedirmekte olduğunu ve çok sevdiği eşine bu gidişle bir şey bırakamayacağı endişesiydi. Bu endişesini de geride bıraktığı mektupta dile getirmiş ve bu dünyadan göçmüştü.

3.288 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Hiçbir Millet, Bir Devlet Adamını Atatürk Kadar Sevmedi 09 Kasım 2022
Çanakkaleli Kadınların Şevkat Eli: “Çanakkale Yardımsevenler Cemiyeti” 03 Ekim 2022
Ege’deki Adaları Nasıl Kaybettik? 19 Eylül 2022
Zafer Günü Münasebetiyle “Durma Yürü, Haydi İleri” 30 Ağustos 2022
Çanakkale Topraklarından Bir Nejat Uygur Geçmişti 25 Ağustos 2022
Atatürk’ün Çanakkaleli Kızı: “Berta Bensussen” 24 Temmuz 2022
Marshall Yardımı ve Karabiga’ya Getirilen İlk Harman Makinesi 04 Temmuz 2022
2. Dünya Savaşı Yıllarında Çanakkale’de Üretimin Teşvik Edilmesi 09 Haziran 2022
2. Dünya Savaşı Yıllarında Çanakkale’de Yemek Fiyatları 08 Mayıs 2022
Kumkale Ovasını Islah Edelim, Ama Sonra Ne Yapalım? 24 Mart 2022
İster İnan İster İnanma: Çanakkaleli Bir İllüzyonist “Avni Raca” 20 Şubat 2022
Çanakkale’de Cumhuriyet Kültürünün Müzik Alanında Yansımaları 12 Şubat 2022
Karakoca Köyünün Fahri Hemşehrileri Dr. Muzaffer ve Dr. Bedia Topuz 12 Ocak 2022
1930’lu Yıllarda Biga-Çanakkale Arasında Kamyonla Seyahat Etmek 28 Aralık 2021
1930 Yılında Biga’da Yaşanan Deprem... 15 Aralık 2021
Cesaret Timsali Kayserili Ahmet Paşa 20 Kasım 2021
Çanakkale Memleket Hastanesi Yapılırken Kimler Yargılandı 09 Ekim 2021
1930’lu Yıllarda Çanakkale’de Kız Çocukları Parasız Yatılı Sınavlarında Çok Başarılıydı 02 Ekim 2021
Çanakkale İlinden Seçilen İlk Kadın Muhtar Bayramiç’ten 22 Eylül 2021