YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
15 Mayıs 2018 tarihinde eklendi

Çanakkale’de Hava Ulaşımının Başlaması ve Bir Uçak Kazası

Çanakkale Havaalanı 19 Eylül 1953 tarihinde törenle hizmete girmişti. Aynı tarihte Bandırma Havaalanı da faaliyete geçmiş ve ilk kez bir ilçeye havaalanı kurulmuştu. Çanakkale’de uçak seferlerinin başlaması nedeniyle yapılan törene Adalet, Gümrük ve Tekel, Çalışma ve İşletmeler Bakanları ile Çanakkale Valisi, Çanakkale milletvekilleri Kenan Akmanlar ve Ömer Mart’ın yanında Çanakkale Belediye Başkanı, Müstahkem Mevki Komutanı ve kalabalık bir halk katılmıştı. 

Çanakkale Havaalanının yapımına dönemin hükümeti büyük önem vermiş ancak 1953 yılında meydana gelen deprem sonrasında Çanakkale Havaalanında bazı tadilatların yapılmasına neden olmuştu. Havaalanında gerekli tamirat ve tadilatları yaptırmak üzere Havaalanı Müdürlüğü’ne Murat Bombacı atanmış ve Temmuz ayından itibaren hızla çalışmaya başlamış, bir bekleme salonu ile memurlar için bir çalışma yeri inşaatına girişilmişti. Bunların tamamlanmasına kadar geçecek sürede kullanılmak üzere geçici bir baraka ve çadır kurulmuştu. Ayrıca Çanakkale-İzmir arasında da uçak seferlerinin başlaması gündeme gelmiş ancak bu gerçekleşmemişti. Çanakkale-Bandırma-İstanbul arasında hizmet veren uçaklar 22 kişilikti. Çanakkale-İstanbul seferi 45 dakika sürüyordu. Bu uçak seferlerinin bedeli ise 25 liraydı.  

Çanakkale 5 Ocak 1954 günü feci bir kaza haberi ile çalkalandı. Çanakkale Havaalanından saat 12.30’da kalkan “BAĞ” adlı yolcu uçağı havanın yağmurlu ve sisli olmasından dolayı Dumanlı Köyü yakınlarında dağa çarparak düştü ve daha sonra da yandı. Meydana gelen bu uçak kazası sonucunda üç kişi hayatını kaybetti. Biri ağır olmak üzere dört kişi de yaralandı. Uçak kazasını öğrenir öğrenmez hemen kaza yerine giden Çanakkale Valisi İhsan Sabri Çağlayangil, bir taraftan da Biga ve Lâpseki kaymakamlarına verdiği talimatla gerekli ilk yardım ile sağlık ekiplerinin olay yerine hareket etmelerini sağlamıştı. Bu suretle kısa süre içerisinde kaza yerine ulaşılmış, kazazedelerin ilk tedavileri Dumanlı Köyü’nde yapılmıştı. Yaralılar daha sonra Biga Devlet Hastanesi’ne sevk edilmişlerdi.

Yapılan incelemeler sonucunda hava muhalefeti sebebiyle görüş mesafesi bölgede 20 metreye kadar düşmüştü. Pilot, deniz yolunu takip ederek yoluna devam etmek istemiş ve bu maksatla 400 metreye alçalmış ve bu seviyede uçuşuna devam ederken dağa çarpmak suretiyle kazaya uğramıştı. Kaza sonucunda makinist Hüseyin Çağlayan, yolculardan Fikret Çekici ve Niko Bakalinin hayatını kaybetmişti. Uçağın ikinci pilotu Zülfikar Kaya ağır yaralanmış, telsizci Tevfik Kazankaya ile yolculardan Bülent Kocaaydın ile Davit Hahmişin ise hafif yaralanmışlardı. Uçaktaki diğer yolcular ise sağ olarak kurtulmuşlardı. Kaza sonrasında Dumanlı köylüleri ile hostesim fedakârlıkları takdire şayandı. Gerek köylüler gerekse hostes yolcuların ve yaralıların uçaktan tahliyesini sağlamışlar ve çıkan yangından onları korumuşlardı. Bu uçak kazasından sonra kamuoyunda Çanakkale-Bandırma-İstanbul hava seferlerinin kaldırılacağı söylentileri çıkmıştı. Sözkonusu söylentilerin asılsız olduğu aksine Çanakkale Havaalanının daha modern hale getirileceği açıklanmıştı. Bu amaçla Çanakkale ile havaalanı arasına bir telefon hattının çekilmeye başlandığı, ayrıca radyo ve telsiz cihazlarının konulduğu belirtilmişti. Hatta Çanakkale- Balıkesir arasında yeni bir hava seferinin başlayacağı duyurulmuştu. Ayrıca uçak yolcularının havaalanına kolaylıkla ve konforlu şekilde gelip gitmelerini temin etmek üzere bir otobüs acentesi ile anlaşmaya varılmıştı. Acenta Âdem Ersümer, Türk Havayollarından yapılan bu açıklamaların çok olumlu ve tatminkâr bulduğunu belirterek, hava koşullarından dolayı zaman zaman hava ulaşımında gecikme ve aksamaların olmasının doğal olduğunu, benzer durumların dünyada da görüldüğünü belirterek, Çanakkale-Bandırma-İstanbul uçak seferlerinin devam edeceğini dile getirmişti. 

1480 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Reşat Nuri’yi Hatırlarken 06 Aralık 2018
Türkiye’de İlk Yılın Öğretmeni “Refet Angın” 24 Kasım 2018
Harf Devrimi’nin 90. Yılı ve Çanakkale 02 Kasım 2018
Troia Yılında Hüseyin Akif Terzioğlu’nu Hatırlamak 27 Ekim 2018
Çanakkale’de Belediye Otobüsleri Ne Zaman ve Nasıl Hizmete Başladı? 20 Ekim 2018
Unutulan Gelibolu İlahisi 22 Eylül 2018
Baki Vandemir’in Çanakkale’ye Bir Armağanı: “Çanakkale Orduevi” 15 Eylül 2018
Çanakkale’de Hepimizin Kitap Almak İçin Sırada Beklediği Yayınevi 11 Eylül 2018
Çanakkale Gazilerini Kurtardı, Siyasete Yenik Düştü 16 Ağustos 2018
Çanakkale Karması - Fenerbahçe ve Dostluk 04 Ağustos 2018
Adnan Menderes’e Çanakkale’den Son Selam 29 Temmuz 2018
“Ay Bir Nurdur, Hiç Kimse Ona Dokunamaz” 21 Temmuz 2018
Çanakkale’de Kraliçe’nin Ziyareti Onuruna Açılan Harp Müzesi 13 Temmuz 2018
Cumhuriyetin İlk Yıllarında Çanakkale’nin Öğretmenleri ve Okulları 08 Temmuz 2018
Acıyı da, Ödülü de Çanakkale İle Öğrenen Bir Müzik Adamı “Faik Canselen” 02 Temmuz 2018
27 Mart 1975 “Gelibolu-Lapseki Depremi” 22 Haziran 2018
Atatürk, Ramazan Bayramı ve Eski Bayram Mesajları 15 Haziran 2018
İmroz ve Bozcaada Metropoliti Meliton 11 Haziran 2018
Çanakkale Şehitler Abidesi’nin Mimarı Doğan Erginbaş’ı Ebediyete Uğurlarken… 02 Haziran 2018
Osmanlı İmparatorluğu’nda Kurulan Gençlik Cemiyetleri ve Çanakkale 29 Mayıs 2018
site ekle