YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
15 Mayıs 2018 tarihinde eklendi

Çanakkale’de Hava Ulaşımının Başlaması ve Bir Uçak Kazası

Çanakkale Havaalanı 19 Eylül 1953 tarihinde törenle hizmete girmişti. Aynı tarihte Bandırma Havaalanı da faaliyete geçmiş ve ilk kez bir ilçeye havaalanı kurulmuştu. Çanakkale’de uçak seferlerinin başlaması nedeniyle yapılan törene Adalet, Gümrük ve Tekel, Çalışma ve İşletmeler Bakanları ile Çanakkale Valisi, Çanakkale milletvekilleri Kenan Akmanlar ve Ömer Mart’ın yanında Çanakkale Belediye Başkanı, Müstahkem Mevki Komutanı ve kalabalık bir halk katılmıştı. 

Çanakkale Havaalanının yapımına dönemin hükümeti büyük önem vermiş ancak 1953 yılında meydana gelen deprem sonrasında Çanakkale Havaalanında bazı tadilatların yapılmasına neden olmuştu. Havaalanında gerekli tamirat ve tadilatları yaptırmak üzere Havaalanı Müdürlüğü’ne Murat Bombacı atanmış ve Temmuz ayından itibaren hızla çalışmaya başlamış, bir bekleme salonu ile memurlar için bir çalışma yeri inşaatına girişilmişti. Bunların tamamlanmasına kadar geçecek sürede kullanılmak üzere geçici bir baraka ve çadır kurulmuştu. Ayrıca Çanakkale-İzmir arasında da uçak seferlerinin başlaması gündeme gelmiş ancak bu gerçekleşmemişti. Çanakkale-Bandırma-İstanbul arasında hizmet veren uçaklar 22 kişilikti. Çanakkale-İstanbul seferi 45 dakika sürüyordu. Bu uçak seferlerinin bedeli ise 25 liraydı.  

Çanakkale 5 Ocak 1954 günü feci bir kaza haberi ile çalkalandı. Çanakkale Havaalanından saat 12.30’da kalkan “BAĞ” adlı yolcu uçağı havanın yağmurlu ve sisli olmasından dolayı Dumanlı Köyü yakınlarında dağa çarparak düştü ve daha sonra da yandı. Meydana gelen bu uçak kazası sonucunda üç kişi hayatını kaybetti. Biri ağır olmak üzere dört kişi de yaralandı. Uçak kazasını öğrenir öğrenmez hemen kaza yerine giden Çanakkale Valisi İhsan Sabri Çağlayangil, bir taraftan da Biga ve Lâpseki kaymakamlarına verdiği talimatla gerekli ilk yardım ile sağlık ekiplerinin olay yerine hareket etmelerini sağlamıştı. Bu suretle kısa süre içerisinde kaza yerine ulaşılmış, kazazedelerin ilk tedavileri Dumanlı Köyü’nde yapılmıştı. Yaralılar daha sonra Biga Devlet Hastanesi’ne sevk edilmişlerdi.

Yapılan incelemeler sonucunda hava muhalefeti sebebiyle görüş mesafesi bölgede 20 metreye kadar düşmüştü. Pilot, deniz yolunu takip ederek yoluna devam etmek istemiş ve bu maksatla 400 metreye alçalmış ve bu seviyede uçuşuna devam ederken dağa çarpmak suretiyle kazaya uğramıştı. Kaza sonucunda makinist Hüseyin Çağlayan, yolculardan Fikret Çekici ve Niko Bakalinin hayatını kaybetmişti. Uçağın ikinci pilotu Zülfikar Kaya ağır yaralanmış, telsizci Tevfik Kazankaya ile yolculardan Bülent Kocaaydın ile Davit Hahmişin ise hafif yaralanmışlardı. Uçaktaki diğer yolcular ise sağ olarak kurtulmuşlardı. Kaza sonrasında Dumanlı köylüleri ile hostesim fedakârlıkları takdire şayandı. Gerek köylüler gerekse hostes yolcuların ve yaralıların uçaktan tahliyesini sağlamışlar ve çıkan yangından onları korumuşlardı. Bu uçak kazasından sonra kamuoyunda Çanakkale-Bandırma-İstanbul hava seferlerinin kaldırılacağı söylentileri çıkmıştı. Sözkonusu söylentilerin asılsız olduğu aksine Çanakkale Havaalanının daha modern hale getirileceği açıklanmıştı. Bu amaçla Çanakkale ile havaalanı arasına bir telefon hattının çekilmeye başlandığı, ayrıca radyo ve telsiz cihazlarının konulduğu belirtilmişti. Hatta Çanakkale- Balıkesir arasında yeni bir hava seferinin başlayacağı duyurulmuştu. Ayrıca uçak yolcularının havaalanına kolaylıkla ve konforlu şekilde gelip gitmelerini temin etmek üzere bir otobüs acentesi ile anlaşmaya varılmıştı. Acenta Âdem Ersümer, Türk Havayollarından yapılan bu açıklamaların çok olumlu ve tatminkâr bulduğunu belirterek, hava koşullarından dolayı zaman zaman hava ulaşımında gecikme ve aksamaların olmasının doğal olduğunu, benzer durumların dünyada da görüldüğünü belirterek, Çanakkale-Bandırma-İstanbul uçak seferlerinin devam edeceğini dile getirmişti. 

1812 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Bigalı “Mehmet Kazım’ın İstiklal Mücadelesi İle Geçen Bir Ömrü 14 Eylül 2019
Cumhuriyetin Onuncu Yılında Bayramiç’te Radyo Keyfi 25 Ağustos 2019
Türk İnkılâbı’nın Uygarlık Dünyasına Yaptığı En Büyük Hizmet: “Hayvan Vebasını Yok Etmesi” 09 Ağustos 2019
Mehmet Cavit Bey ve Osmanlı Bankası Çanakkale Şubesi’nin İlginç Serüveni 28 Temmuz 2019
Çanakkale’nin Kültür ve Eğlence Hayatında Unutulamayan Emek Sineması 03 Temmuz 2019
Genç Kalemler Dergisi’nde Bir Çanakkaleli Genç “Mehmet Ali Tevfik Bey” 24 Haziran 2019
Rüyası Atlantik’i Geçmekti 16 Haziran 2019
Çanakkale’deki İki Pakistanlı Hayırsever 09 Mayıs 2019
Cumhuriyet Döneminde Çanakkale’deki İtalyan Konsolosu Aşil Ksantapulo’nun Hayatı 01 Mayıs 2019
TBMM’nin Açılışının 99’ncu Yıldönümünde İşgalden Kurtuluşa 22 Nisan 2019
Çanakkale Boğazı’nda Bir Kaza: “Dumlupınar Faciası” 03 Nisan 2019
Dardanos Tabyasından Savaşa Bakmak 16 Mart 2019
Kilitbahirli Bir Sinema Ustası: “Ferdi Tayfur” 02 Mart 2019
Erzincan Depremi ve Sel Felaketine Çanakkalelilerin Yardımı 23 Şubat 2019
2. Dünya Savaşı Yıllarında Çanakkale’de Bir Cumhuriyet Savcısı “Hayrettin Perk” 02 Şubat 2019
Çanakkale’nin 1955’te Şeker İhtiyacı ve Şeker İmalatçısı Yahudi İsak Bey’in Bir Mektubu 25 Ocak 2019
60 Yıl Önce Bir Cumhurbaşkanı’nın Yorumu: “Çanakkale’yi Tanıtamıyorsunuz” 19 Ocak 2019
Çanakkaleli Tuncer Akagün’ün Körpe Ruhuna 05 Ocak 2019
Çanakkale’nin Unutulmaz Tatlarından “Çan-Ka Gazozları” 30 Aralık 2018
Reşat Nuri’yi Hatırlarken 06 Aralık 2018