YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
12 Haziran 2020 tarihinde eklendi

1955 Yılında Çanakkale Ortaokulu ve Çanakkale Lisesi’nin Resim-El İşi Sergisi

Eskiden yıl sonunda okullarda sergi ve müsamere yapmak bir gelenekti. Çanakkale Ortaokulu ve Çanakkale Lisesi de bu geleneği açıldığı andan itibaren yerine getirmeye başladı.

Çanakkale Ortaokulu ve Çanakkale Lisesi, 1955-1956 eğitim-öğretim yılı dönem sonu resim ve el işi sergileri 30 Mayıs Çarşamba günü halkın ziyaretine açıldı. Ortaokul ve Lisede okuyan çocuklarının yaptıkları eserleri büyük bir iftihar duygularıyla görmeye giden veliler çocuklarının başarılı eserleri kadar öğretmenlerinin titiz gayret ve emekleri karşısında gurur duyarak zevkle sergiyi gezdiler. Çanakkale Lisesi’nin alt katında iki kısım halinde düzenlenen serginin bir kısmında ortaokul, diğer kısmında lise sınıflarına ait olmak üzere düzenlendi. Resim sergisinde öğrencilerin aşama aşama gelişmelerini görmek mümkündü.

Ortaokulda daha çok sulu boya, patates, fırça baskıları ve mozaik çalışmaları göze çarpıyordu. Bu kısımda öğrencilerin yaptıkları eserler hem başarılı, hem resimde anlayışın temelini oluşturan sanat anlayışının yetenekle birleştirilmesinin belirtileri görülmekteydi. Yüzlerce eserin yer aldığı sergide, öğrencileri sanat anlayışında ileri seviyelere taşıyan öğretmenlerin çabaları takdire şayandı.

Lise öğrencilerinin yaptıkları resimlerin yer aldığı kısım ise üç bölümden oluşmaktaydı. Birinci bölümde; desen, biri renkli, diğeri kurşun kalemle kompozisyon, natürmort üzerindeki çalışmalar, ikincisi çini mürekkeple gravür tekniği çalışmaları ve üçüncü bölümde yağlı boya çalışmaları sergilenmekteydi. Her grubun üzerinde insanı mutlu eden ve sanat zevkini kamçılayan “sanat tılsımı” görülüyordu. Bu sanat zevki sergiyi gezenlerde, çeşitli temaların konu edilen tabloların güzelliği ve estetiği karşısında serginin bir okul sergisi değil, sanatçıların fırçalarından çıkan eserlerle karşılaştığı duygusuna kapılmalarına sebep oluyordu. Hayranlıkla seyredilen bu eserler arasında İspanyol Ressam Diego Velásquez”, “Hollandalı Ressam Rembrant van Rijn”, “İspanyol Barok Ressam Bartolome Esteban Murillodan kopya edilen ve çerçeve içine alınan karakalem tablolar 15-16 ve 17.yüzyıllardaki klasik sanat eserlerinin genç ve yetenekli öğrenciler elinde asıllarını aratmayacak bir biçimde ortaya konulduğunu gösteriyordu.

Sergiyi gezen Çanakkaleliler resim sanatının asil zevkini çocuklarının yaptığı tablolarda görme olanağı buldular ve harcanan emeğin boşa gitmediğini gördüler. Çanakkaleliler, serginin açılmasını sağlayan Çanakkale Lisesi Müdürü Ziya Gürer ile değerli öğretmenler Şadiye Erdölen ve Rüştü Arslan Candanı tebrik ettiler.

Çanakkale Ortaokulu ve Çanakkale Lisesi’nin 1955-1956 eğitim-öğretim yılı dönem sonu dikiş-nakış faaliyetleri ise ayrı bir salonda teşhir edildi. Bu salonda dikiş, nakış, tül ve yün işleri öğrencilerin ince zekâ, estetik görüşleri ve sanat sevgilerini gösteriyordu. Ortaokulun 1, 2 ve 3.sınıf öğrencilerinin el emeği ve göz nuru ile yaptıkları bu eserler, ziyaretçiler tarafından sevinç ve gururla izlendi. Lise öğrencilerinin yaptığı elbiseler, yastık ve masa örtüleri, çay takımları, mutfak takımları, gölge, tığ, çin iğnesi ve yün işleri sanatsal zevk yanında büyük bir emeğin yansımalarıydı. Her biri ayrı bir güzellik ve incelik arz ediyordu. Adeta her bir eser, genç sanat perilerinin parmak ve zekâlarının ürünü  idi. Bu işlerin yapılmasında ise Lise Öğretmeni Muhsine Hanımın büyük emekleri vardı.

Yıllar önce okulların böyle gelenekleri vardı. Öğrencilerin bilgi ve becerileri ile sanat yeteneklerinin gelişmesine büyük katkı saylayan, eğitim-öğretimin ayrılmaz bir parçası olan yılsonu sergileri gelecekte de devam eder.

1.761 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Ezine Gençleri ve Çimenlik Kalesi’nde Yapılan İlk Futbol Maçı 25 Temmuz 2020
Hem İstanbul Boğazı’nı, Hem de Çanakkale Boğazı’nı Yüzerek Geçen Fabrikatör “Carlos Ritter 19 Temmuz 2020
1968 Yılında Çanakkale’de Yapılan “Altın Mikrofon Yarışması” 14 Temmuz 2020
2. Dünya Savaşı Biterken Çanakkale Halkevi’nde Bir Tiyatro Oyunu ve Oyuncuları 24 Haziran 2020
Bir Hastanenin Öyküsü: “Bahattin ve Huriye Demircioğlu Çanakkale SSK Hastanesi” 20 Haziran 2020
Birleşmiş Milletlerin 75.Genel Kurul Başkanı Çanakkaleli Volkan Bozkır 18 Haziran 2020
Namık Kemal’in Gelibolu Mutasarrıflığı ve Kayserili Ahmet Paşa 07 Haziran 2020
Çanakkaleli Bir İhtilalci Yüzbaşı “Numan Esin” 27 Mayıs 2020
Çanakkale’de Çok Sevilen Bir İnsan: “Dr. Fahri Ege” 19 Mayıs 2020
Fitre ve İlk Harp Okulu Öğrencileri 25 Nisan 2020
“Cennetten Bir Köşk” Çanakkale PTT Binası 11 Nisan 2020
Tekâlif-i Milliye Nedir, Ne Anlama Gelir? 07 Nisan 2020
Yılların Ardından… Çanakkale’de Macuncu 02 Nisan 2020
Cumhuriyet Döneminde Çanakkale Boğazı’nda İlk Geçiş Projesi Denizaltından Olacaktı 26 Mart 2020
Kolera Salgını ve Çanakkale’de İlk Karantina Hadisesi 20 Mart 2020
Çanakkale Gazi İlkokulu Tarihinden Bir Yaprak 14 Mart 2020
Çanakkale Sümerbank Satış Şubesi’nin Açılmasını Kimler İstemedi ve Ne Yaptılar? 11 Şubat 2020
Çanakkale’de 1964 Askeri Hastane Yangını ve Klasik Bir İtfaiye Vak’ası 24 Ocak 2020
70 Yıl Önce Yapılan Bir Çanakkale Lisesi Okul Aile Birliği Toplantısı 06 Ocak 2020