YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
24 Haziran 2020 tarihinde eklendi

2. Dünya Savaşı Biterken Çanakkale Halkevi’nde Bir Tiyatro Oyunu ve Oyuncuları

Çanakkale Halkevi 2. Dünya Savaşı’nın bitiminin beş ay öncesi 7 Ocak 1945 Pazar günü Orduevi’nde bir tiyatro sahneye koydu. Çanakkale’nin yöneticileri ve Silahlı Kuvvetlerin destekleriyle gerçekleştirilen etkinlikte Zehirli Dudaklaradlı tiyatro sahnelendi.  

Zehirli Dudaklar adlı eser toplumsal bir olayı ele alması açısından önemi büyüktü. Çanakkale’de uzunca bir süreden beri tiyatro gösterisi yapılmıyordu. Oyundan önce halka kısa bir konuşma yapan Halkevi Başkanı Halil Dilmaç, Kış sezonunda başka temsiller de verileceğini belirterek, Çanakkalelilere kültürel açıdan güzel vakitler geçirecekleri günlerin beklediğini dile getirdi. Batı toplumları kültür alanında tiyatroyu bir propaganda aracı olarak kullanmışlardı. Türkiye’de de ülkenin değişik yerlerine kurulan halkevleri aracılığıyla kültürel propaganda yapılarak sosyal ve siyasal olaylar ön planda tutulmaya çalışılmıştı. İsmet İnönü’nün yakın  ilgi ve yol göstermeleri ile Ulusal Türk Tiyatrosu’nun temelini oluşturacak olan Devlet Konservatuarı savaş yılları boyunca her yıl sanat alanında Türkiye’nin yeni bir basamak atlamasına katkı sağlarken, halkevleri de bulundukları çevrelerde önemli çalışmaları ile hem sanat hareketlerine hem de sosyal ve toplumsal olayların başarılması konusunda propaganda yaparak önemli katkılar sağlamışlardı. Bu bağlamda 7 Ocak 1945 Pazar günü Çanakkale Halkevi tarafından düzenlenen ve Orduevi’nde sahneye konulan Loic le Guaradiecin yazdığı Saim Nahit Bilganın dilimize adapte ettiği Zehirli Dudaklar adlı tiyatro eserinin ilk temsili büyük bir ilgi uyandırdı. Dekor ve ışık açısından özenle hazırlanmış olan Zehirli Dudaklar bazı küçük teknik eksikliklere rağmen başarı ile temsil edildi.

Belma rolünde Rebiye Günel ilk üç perde de başarılı oldu, dördüncü perdede biraz zayıf göründü. Feyzullah rolünde “Mükerrem Dikman” ve “Sahip Yekta rolünde Mücahit Özgen öne çıkan iki karakter oldular. Cemil rolünde İlhan Aktan fena olmamakla birlikte biraz çekingendi. Eserin en ağır iki rolünü üzerine alan “doktorrolündeki Kemal Çınkılıç ile Ruhi rolündeki Kemal Sönmezler zaman zaman aksamalara rağmen eserin ağırlığını sonuna kadar üzerine alarak sürüklediler. Ahmet Cebeci sert ve otoriter baba rolünü üstlendi. Diğer rollerden; hastabakıcı rolünü Bayan Macidebalıkçı rolünü Kazım Baren ve balıkçının oğlu rolünü de Tevfik Kızılok üstlenmişler ve ellerinden gelen gayreti göstermişlerdi.

Oyunda Mükerrem Dikman gösterdiği performansla ileride iyi bir tiyatrocu olabilirdi. Ahmet Cebeci ise fizik bakımından başarılı bir karakter çizmişti. Sahneye konulan tiyatro eserinin dördüncü perdesi üzerinde çok az çalışıldığı anlaşılmaktaydı. Üçüncü sahne ise çok kalabalık şekilde oynandığından zaman zaman mizansen ile oyuncuların birbirlerini maskeledikleri görülse de eser başarı ile temsil edilmişti.

Zehirli Dudaklar adlı tiyatronun sahne konulmasını şehir Tiyatroları sanatçısı Necmi Oy gerçekleştirmiş, Çanakkale Halkevi her türlü desteği sağlamıştı. Çanakkale Halkevi daha sonra Ahmet Muhip Dıranas tarafında 1942 yılında Türkçe’ye çevrilen  Karel Čapeknin tanınmış eseri Yaşadığımız Devir adlı eserini sahneye koyacaktı.

1.271 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Ezine Gençleri ve Çimenlik Kalesi’nde Yapılan İlk Futbol Maçı 25 Temmuz 2020
Hem İstanbul Boğazı’nı, Hem de Çanakkale Boğazı’nı Yüzerek Geçen Fabrikatör “Carlos Ritter 19 Temmuz 2020
1968 Yılında Çanakkale’de Yapılan “Altın Mikrofon Yarışması” 14 Temmuz 2020
Bir Hastanenin Öyküsü: “Bahattin ve Huriye Demircioğlu Çanakkale SSK Hastanesi” 20 Haziran 2020
Birleşmiş Milletlerin 75.Genel Kurul Başkanı Çanakkaleli Volkan Bozkır 18 Haziran 2020
1955 Yılında Çanakkale Ortaokulu ve Çanakkale Lisesi’nin Resim-El İşi Sergisi 12 Haziran 2020
Namık Kemal’in Gelibolu Mutasarrıflığı ve Kayserili Ahmet Paşa 07 Haziran 2020
Çanakkaleli Bir İhtilalci Yüzbaşı “Numan Esin” 27 Mayıs 2020
Çanakkale’de Çok Sevilen Bir İnsan: “Dr. Fahri Ege” 19 Mayıs 2020
Fitre ve İlk Harp Okulu Öğrencileri 25 Nisan 2020
“Cennetten Bir Köşk” Çanakkale PTT Binası 11 Nisan 2020
Tekâlif-i Milliye Nedir, Ne Anlama Gelir? 07 Nisan 2020
Yılların Ardından… Çanakkale’de Macuncu 02 Nisan 2020
Cumhuriyet Döneminde Çanakkale Boğazı’nda İlk Geçiş Projesi Denizaltından Olacaktı 26 Mart 2020
Kolera Salgını ve Çanakkale’de İlk Karantina Hadisesi 20 Mart 2020
Çanakkale Gazi İlkokulu Tarihinden Bir Yaprak 14 Mart 2020
Çanakkale Sümerbank Satış Şubesi’nin Açılmasını Kimler İstemedi ve Ne Yaptılar? 11 Şubat 2020
Çanakkale’de 1964 Askeri Hastane Yangını ve Klasik Bir İtfaiye Vak’ası 24 Ocak 2020
70 Yıl Önce Yapılan Bir Çanakkale Lisesi Okul Aile Birliği Toplantısı 06 Ocak 2020