YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
24 Haziran 2020 tarihinde eklendi

2. Dünya Savaşı Biterken Çanakkale Halkevi’nde Bir Tiyatro Oyunu ve Oyuncuları

Çanakkale Halkevi 2. Dünya Savaşı’nın bitiminin beş ay öncesi 7 Ocak 1945 Pazar günü Orduevi’nde bir tiyatro sahneye koydu. Çanakkale’nin yöneticileri ve Silahlı Kuvvetlerin destekleriyle gerçekleştirilen etkinlikte Zehirli Dudaklaradlı tiyatro sahnelendi.  

Zehirli Dudaklar adlı eser toplumsal bir olayı ele alması açısından önemi büyüktü. Çanakkale’de uzunca bir süreden beri tiyatro gösterisi yapılmıyordu. Oyundan önce halka kısa bir konuşma yapan Halkevi Başkanı Halil Dilmaç, Kış sezonunda başka temsiller de verileceğini belirterek, Çanakkalelilere kültürel açıdan güzel vakitler geçirecekleri günlerin beklediğini dile getirdi. Batı toplumları kültür alanında tiyatroyu bir propaganda aracı olarak kullanmışlardı. Türkiye’de de ülkenin değişik yerlerine kurulan halkevleri aracılığıyla kültürel propaganda yapılarak sosyal ve siyasal olaylar ön planda tutulmaya çalışılmıştı. İsmet İnönü’nün yakın  ilgi ve yol göstermeleri ile Ulusal Türk Tiyatrosu’nun temelini oluşturacak olan Devlet Konservatuarı savaş yılları boyunca her yıl sanat alanında Türkiye’nin yeni bir basamak atlamasına katkı sağlarken, halkevleri de bulundukları çevrelerde önemli çalışmaları ile hem sanat hareketlerine hem de sosyal ve toplumsal olayların başarılması konusunda propaganda yaparak önemli katkılar sağlamışlardı. Bu bağlamda 7 Ocak 1945 Pazar günü Çanakkale Halkevi tarafından düzenlenen ve Orduevi’nde sahneye konulan Loic le Guaradiecin yazdığı Saim Nahit Bilganın dilimize adapte ettiği Zehirli Dudaklar adlı tiyatro eserinin ilk temsili büyük bir ilgi uyandırdı. Dekor ve ışık açısından özenle hazırlanmış olan Zehirli Dudaklar bazı küçük teknik eksikliklere rağmen başarı ile temsil edildi.

Belma rolünde Rebiye Günel ilk üç perde de başarılı oldu, dördüncü perdede biraz zayıf göründü. Feyzullah rolünde “Mükerrem Dikman” ve “Sahip Yekta rolünde Mücahit Özgen öne çıkan iki karakter oldular. Cemil rolünde İlhan Aktan fena olmamakla birlikte biraz çekingendi. Eserin en ağır iki rolünü üzerine alan “doktorrolündeki Kemal Çınkılıç ile Ruhi rolündeki Kemal Sönmezler zaman zaman aksamalara rağmen eserin ağırlığını sonuna kadar üzerine alarak sürüklediler. Ahmet Cebeci sert ve otoriter baba rolünü üstlendi. Diğer rollerden; hastabakıcı rolünü Bayan Macidebalıkçı rolünü Kazım Baren ve balıkçının oğlu rolünü de Tevfik Kızılok üstlenmişler ve ellerinden gelen gayreti göstermişlerdi.

Oyunda Mükerrem Dikman gösterdiği performansla ileride iyi bir tiyatrocu olabilirdi. Ahmet Cebeci ise fizik bakımından başarılı bir karakter çizmişti. Sahneye konulan tiyatro eserinin dördüncü perdesi üzerinde çok az çalışıldığı anlaşılmaktaydı. Üçüncü sahne ise çok kalabalık şekilde oynandığından zaman zaman mizansen ile oyuncuların birbirlerini maskeledikleri görülse de eser başarı ile temsil edilmişti.

Zehirli Dudaklar adlı tiyatronun sahne konulmasını şehir Tiyatroları sanatçısı Necmi Oy gerçekleştirmiş, Çanakkale Halkevi her türlü desteği sağlamıştı. Çanakkale Halkevi daha sonra Ahmet Muhip Dıranas tarafında 1942 yılında Türkçe’ye çevrilen  Karel Čapeknin tanınmış eseri Yaşadığımız Devir adlı eserini sahneye koyacaktı.

2.257 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Hiçbir Millet, Bir Devlet Adamını Atatürk Kadar Sevmedi 09 Kasım 2022
Çanakkaleli Kadınların Şevkat Eli: “Çanakkale Yardımsevenler Cemiyeti” 03 Ekim 2022
Ege’deki Adaları Nasıl Kaybettik? 19 Eylül 2022
Zafer Günü Münasebetiyle “Durma Yürü, Haydi İleri” 30 Ağustos 2022
Çanakkale Topraklarından Bir Nejat Uygur Geçmişti 25 Ağustos 2022
Atatürk’ün Çanakkaleli Kızı: “Berta Bensussen” 24 Temmuz 2022
Çanakkaleli Bir Münevver Mehmet Ali Tevfik Bey’in Ölümü 13 Temmuz 2022
Marshall Yardımı ve Karabiga’ya Getirilen İlk Harman Makinesi 04 Temmuz 2022
2. Dünya Savaşı Yıllarında Çanakkale’de Üretimin Teşvik Edilmesi 09 Haziran 2022
2. Dünya Savaşı Yıllarında Çanakkale’de Yemek Fiyatları 08 Mayıs 2022
Kumkale Ovasını Islah Edelim, Ama Sonra Ne Yapalım? 24 Mart 2022
İster İnan İster İnanma: Çanakkaleli Bir İllüzyonist “Avni Raca” 20 Şubat 2022
Çanakkale’de Cumhuriyet Kültürünün Müzik Alanında Yansımaları 12 Şubat 2022
Karakoca Köyünün Fahri Hemşehrileri Dr. Muzaffer ve Dr. Bedia Topuz 12 Ocak 2022
1930’lu Yıllarda Biga-Çanakkale Arasında Kamyonla Seyahat Etmek 28 Aralık 2021
1930 Yılında Biga’da Yaşanan Deprem... 15 Aralık 2021
Cesaret Timsali Kayserili Ahmet Paşa 20 Kasım 2021
Çanakkale Memleket Hastanesi Yapılırken Kimler Yargılandı 09 Ekim 2021
1930’lu Yıllarda Çanakkale’de Kız Çocukları Parasız Yatılı Sınavlarında Çok Başarılıydı 02 Ekim 2021
Çanakkale İlinden Seçilen İlk Kadın Muhtar Bayramiç’ten 22 Eylül 2021