YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
06 Ocak 2020 tarihinde eklendi

70 Yıl Önce Yapılan Bir Çanakkale Lisesi Okul Aile Birliği Toplantısı

Tarihler 23 Aralık 1951 Pazar günü saat 10’u gösteriyordu. Sinema Salonu’nda 500’den fazla veli ve davetlilerin katılımıyla Çanakkale Lisesi Okul Aile Birliği Toplantısı yapılacaktı. Çanakkale Lisesi’nin açılışından sonra velilerin katılımıyla yapılacak olan Çanakkale Lisesi Okul Aile Birliği Toplantısı İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İstiklal Marşı’nı müteakip Lise Müdürü Cemal Gökçe, okul aile birliklerininilmi, içtimai, ahlaki ve terbiyevi esaslara müsteniden kurulduğunuaçıklayarak bu kurumlarınmemleket çocuklarının, aile ve okulun sıkı ve samimi işbirliği ile yetiştirmek gayesiyle kurulduğunu ve müsmir neticeler verdiğini, terbiyevi birer teşekkül olduğunu” işaretle; “aileleri, öğrencilerin muzır ve menfi cereyan telkin ve tesirlerinden korunması milletsever, vatansever, insanlık sever, kültürlü, terbiyeli ve karakterli yetişmeleri için en az okullar kadar hassas ve uyanık davranmaları gerektiğini anlatan ve ilgiye izlenen bir konuşma yaptı.  

Çanakkale Lisesi Müdürü Cemal Gökçe’nin konuşmasından sonra görevli olması sebebiyle Okul Aile Birliği Toplantısına katılamaya Başkan Hüseyin Avni Baksi’nin adına Lise Müdür Başyardımcısı Kudsi Kuzin 1950/1951 Öğretim yılı Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu’nun yıllık faaliyet ve hesap raporunu arz edeceğini belirterek söze başladı. Kuzin konuşmasında; Okul Aile Birliği Yönetmeliği’nin teksir edilerek yönetim kurulu tarafından İdare Heyet Üyelerine dağıtıldığını, yıllık çalışma programı hazırlandığını, olumsuz akımlarla mücadele ve öğrencileri bu çeşit akımlardan korumak için konferanslar verildiğini söyledi. Lise ve Ortaokullar disiplin ve sınav yönetmeliklerinin genel kurulda velilere açıklandığını; sağlık, kahramanlık ve tarihi destanlara dair konferanslar ile lüks ve israftan korunmak için de konferanslar verildiğini dile getirdi. Okullara elektriğin saat 16.30’da verilmesi için Çanakkale Belediyesi’ne başvuruda bulunulduğunu, öğretmenlerin nöbet günlerinin velilerle görüşme günü olarak tespit edildiğini ve ilan edildiğini, zayıf öğrencilerin yetişmesi için kurslar ve öğrencilerin fazla oyun oynamamaları için tedbirler alındığını, fakir ve yardıma muhtaç 11 öğrenciye ayakkabı yaptırıldığını, tüberkülozlu 2 öğrenciye para yardımı yapıldığını, 1951/1952 ders yılında (güz dönemi) yardıma muhtaç 32 öğrenciye kitap alındığını, defter ve sınav kâğıdı dağıtıldığını, prevantoryuma (verem mikrobu kapmış ama henüz hastalığa yakalanmamış bir kimsenin vereme yakalanmasını önlemek için bakıldığı sağlık kurumu) giden bir öğrenciye yolluk verildiğini, geçen yıl iki defa genel kurul toplantısı yapıldığını belirterek yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.

Çanakkale Lisesi Müdür Başyardımcısı Kudsi Kuzin, konuşmasının sonunda mali duruma değinerek; 1950-1951 döneminde Okul Aile Birliği’nin 513 lira 38 kuruşluk geliri olduğunu ve bu gelirin 385 lirasının faaliyetler için harcandığını geri kalan 128 lira 38 kuruşun ise bankada bulunduğunu ve yeni seçilecek yönetime teslim edileceğini belirti. Bu konuşmadan sonra çeşitli kişiler yeni Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu üyelerinin isimlerini içeren aday adayı tekliflerini Çanakkale Milli Eğitim Müdürü Fahri Dilgen’e teslim ettiler. Fahri Dilgen, gelen teklifleri okudu. Yapılan oylama sonucu bir muhalif oya karşılık 95 oyla yeni Çanakkale Lisesi Okul Aile Birliği seçildi. Yeni Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu’na seçilenler; Hüseyin Avni Baksi, Abdülkadir Töre, Sırrı Şenol, Nadir Sunaylı, Hamit Angın, Neriman Mimaroğlu, Ali Suda, Necdi Akyol, Hulusi Yılmaz ve Ahmet Aras’tı.

Dilekte bulunan olmadığından genel kurul gündemi sona erdi. Bundan sonra Çanakkale Lisesi’nin değerli ve çalışkan Resim Öğretmeni Şadiye Erdölen ve Müdür Yardımcısı Muzaffer Erdölen tarafından hazırlanan La Biche Edward Martin’in iki perdelikGösteriş Budalalarıisimli piyesin temsiline başlanacağı bildirildi. Bu amaçla 6/A öğrencilerinden Sevim Akal, eserin hazırlanmasında emeği geçen ve rol alanların isimlerini tek tek sayarak eseri takdim etti. Resim Öğretmeni Şadiye Erdölen de orijinal konuşma üslubuyla yazar ve eser hakkında kısa ve olgun bir tanıtım yaptı ve temsile geçildi. On altı öğrencinin rol aldığı piyes; dekor, kıyafet, mizansen, ses, kulis, mimik ve jest bakımından mükemmel sayılabilecek şekilde gerçekleşti. Herkes büyük bir dikkat ve kahkahalarla piyesi takip etti. Perde aralarında kız ve erkek öğrenciler şiir ve sololar söylediler. Gösterimden sonra hem veliler, hem öğretmenler, hem toplantıya katılan diğer davetliler büyük bir memnuniyetle toplantıdan ayrıldılar.

2.513 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Unutulan Bir Müzik Öğretmeni: “Kıdemli Binbaşı Ahmet Ezgimen” 28 Temmuz 2021
Bayramiç’te Bir Öğretmen: “Derviş Fahri Bey” 05 Temmuz 2021
Ezine İsmet Paşa İlkokulu Cemil Paşa İlkokulu’na Nasıl Dönüştü? 15 Haziran 2021
Rumeli Fatihi ve Vatan Şairinin Mekânı Bolayır 06 Haziran 2021
Çanakkale’de Top Atışıyla Başlayıp Top Atışıyla Biten Nüfus Sayımı! 30 Mayıs 2021
Türkiye’nin Amerika’daki İlk Büyükelçisi Çanakkaleli Ahmet Muhtar Bey’i Ermeniler Neden Öldürmek İstemişti? 30 Nisan 2021
Gelibolu Yarımadası’nda Açan Biberiye ve Gelinciklere Bir de Böyle Bakalım 23 Nisan 2021
Kütüphaneler Haftasında Çanakkale’nin İlk Kütüphane Müdürü 31 Mart 2021
Normandiya Çıkarması Kahramanı İngiliz Mareşal Montgomery Çanakkale’de 28 Mart 2021
Çanakkale Yardımsevenler Derneği ve Mevhibe Hanım 07 Mart 2021
Yıllar Önce Çanakkale Boğazı’nı En Kısa Zamanda Yüzerek O Geçmişti 24 Şubat 2021
Çanakkale’de İdareci Bir Sanat Adamı: Ziya Eper 12 Şubat 2021
Kumkale-Halileli Yolunu 1953 Yılında Köy Halkı Yapmıştı 17 Ocak 2021
1969-1970 Sezonuna Başlarken Çanakkalespor 25 Aralık 2020
Kurtuluş Savaşı’nda Hacıpaşa Çiftliği’nin (Üniversite Arazisinin) Düşman İşgalinden Kurtarılması 29 Kasım 2020
Çanakkale’de 1967 Yılında Esen Rüzgâr: “Her Şey Çanakkale ve Çanakkalespor İçin” 06 Kasım 2020
Tarihten Bir Hatıra: “Kilitbahir Köyü İlkokulu’nun Açılışı” 09 Ekim 2020
Çanakkale Milletvekili Fatin Rüştü Bey’in Yaşamında 30 Ağustos 30 Ağustos 2020
Üç 26 Ağustos - Bir 30 Ağustos 27 Ağustos 2020
17 Ağustos 1999 Depremi ve Çanakkale 17 Ağustos 2020