YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
29 Temmuz 2018 tarihinde eklendi

Adnan Menderes’e Çanakkale’den Son Selam

Başbakan Adnan Menderes Türkiye’de iktidar açısından işlerin iyi gitmediğini gören arkadaşlarının telkinlerine karşın, halkla temas ederek sorunların çözüleceğine inanmaktaydı. Bu amaçlar 1960 yılı Mayıs ayında parti grup toplantısı yaptıktan sonra yaşanan olumsuz havayı dağıtacağına inanarak on altı gün sürecek olan bir yurt gezisi planladı ve bunu hayata geçirmek üzere ilk olarak İzmir’i seçti. Başbakan Adnan Menderes, deniz yoluyla İzmir’e gitmeyi tercih etti. Ordu vapuruyla İstanbul’dan İzmir’e seyahate Cumartesi günü başlayan Başbakan Adnan Menderes, Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece yarısı saat 02.00’de Çanakkale Limanı’ndan geçerken Çanakkale halkı Başbakanı görebilmek için toplanmıştı. Binlerce Çanakkaleli Başbakanın vapuru limana yaklaştığında vapur ve motorlarla ellerinde meşaleler ve çiçek buketleri olduğu halde yağmur altında ve gecenin yarısında onu karşıladılar. Ordu Vapurunun çevresi adeta motorlarla çevrildi. Başbakan Adnan Menderes vapurdan bu sevgi seline kayıtsız kalmadı. Çanakkalelilere el sallayarak şahsına gösterdikleri sevgiye cevap verdi. Çanakkalelileri taşıyan vapur ve motorlar Başbakanın vapuruna Kepez önlerine kadar eşlik ettiler ve oradan uğurladılar.

Başbakan Adnan Menderes, Çanakkalelilerin şahsına gösterdikleri yoğun sevgi gösterisine bir teşekkür telgrafı ile karşılık verdi. Başbakan Adnan Menderes’in Çanakkalelilerin ruhunda Çanakkale Valisi’ne gönderdiği telgraf şöyleydi:

Sabahın ikisinde gecenin geç vaktinde güzel Çanakkale’den geçerken meşaleler yakıp motorlar ve gemilerle kadın, erkek binlerce aziz ve muhterem vatandaşlarım vapurumuz durmayıp yoluna devam ederken bizleri karşılayıp uğurlamaları bizi ebediyen müteşekkir, minnettar edecek görülmemiş sevgi tezahürat havası arz etmekteydi. Bu lütfü gösteren en gencinden en yaşlısına kadar bütün vatandaşlarımıza ve kardeşlerimize en candan şükran ve bağlılık hislerimin tebliğini rica ederim. Bu geceyi ve Çanakkale’nin kalpleri şiddetle dolduracak mahiyetteki bu kadirşinaslık, coşkunluğunu hiç unutmayacağım. Çanakkale’ye hürmetler, iyilikler ve daima muvaffakiyetler. Adnan Menderes”

15 Mayıs Pazar günü o güne kadar görülmemiş bir kalabalık tarafından büyük bir tezahüratla karşılandı. Yüz binlerce Egeli Başbakan Adnan Menderes’i vapurlar, motorlar, takalar ve kayıklarla İzmir Körfezi’nin girişinde karşıladı. Çanakkaleliler ise çok sevdikleri ve Çanakkale’ye fahri hemşehrisi seçtikleri Başbakan Adnan Menderes’i son kez gördüler.

2.804 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Hiçbir Millet, Bir Devlet Adamını Atatürk Kadar Sevmedi 09 Kasım 2022
Çanakkaleli Kadınların Şevkat Eli: “Çanakkale Yardımsevenler Cemiyeti” 03 Ekim 2022
Ege’deki Adaları Nasıl Kaybettik? 19 Eylül 2022
Zafer Günü Münasebetiyle “Durma Yürü, Haydi İleri” 30 Ağustos 2022
Çanakkale Topraklarından Bir Nejat Uygur Geçmişti 25 Ağustos 2022
Atatürk’ün Çanakkaleli Kızı: “Berta Bensussen” 24 Temmuz 2022
Çanakkaleli Bir Münevver Mehmet Ali Tevfik Bey’in Ölümü 13 Temmuz 2022
Marshall Yardımı ve Karabiga’ya Getirilen İlk Harman Makinesi 04 Temmuz 2022
2. Dünya Savaşı Yıllarında Çanakkale’de Üretimin Teşvik Edilmesi 09 Haziran 2022
2. Dünya Savaşı Yıllarında Çanakkale’de Yemek Fiyatları 08 Mayıs 2022
Kumkale Ovasını Islah Edelim, Ama Sonra Ne Yapalım? 24 Mart 2022
İster İnan İster İnanma: Çanakkaleli Bir İllüzyonist “Avni Raca” 20 Şubat 2022
Çanakkale’de Cumhuriyet Kültürünün Müzik Alanında Yansımaları 12 Şubat 2022
Karakoca Köyünün Fahri Hemşehrileri Dr. Muzaffer ve Dr. Bedia Topuz 12 Ocak 2022
1930’lu Yıllarda Biga-Çanakkale Arasında Kamyonla Seyahat Etmek 28 Aralık 2021
1930 Yılında Biga’da Yaşanan Deprem... 15 Aralık 2021
Cesaret Timsali Kayserili Ahmet Paşa 20 Kasım 2021
Çanakkale Memleket Hastanesi Yapılırken Kimler Yargılandı 09 Ekim 2021
1930’lu Yıllarda Çanakkale’de Kız Çocukları Parasız Yatılı Sınavlarında Çok Başarılıydı 02 Ekim 2021
Çanakkale İlinden Seçilen İlk Kadın Muhtar Bayramiç’ten 22 Eylül 2021