YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
20 Haziran 2020 tarihinde eklendi

Bir Hastanenin Öyküsü: “Bahattin ve Huriye Demircioğlu Çanakkale SSK Hastanesi”

4772 sayılı iş kazalarıyla meslek hastalıkları ve analık sigortalar kanunu 27 Haziran 1945 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanunla işçilerin günlük iş süresi içinde geçici, kısmi, daimi hastalık durumlarda ve sakatlık hallerinde, İşçi Sigortaları İdaresi’ne prim ödemeleri işveren tarafından yapılarak, sağlık hizmeti alması sağlandı. 4772 sayılı kanunla işçi statüsünde çalışanlar için büyük bir adım atıldı ve kısa bir süre sonra Çalışma Bakanlığı’na bağlı İşçi Sigortaları Kurumu kuruldu. İlk olarak 1945 tarihli 4772 Sayılı Kanunla iş kazalarına ve meslek hastalıklarına yönelik sağlık hizmeti verilmeye başladı. 1964 yılında 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ile Sosyal Sigortalar Kurumu(SSK) çatısı altında birleştirildi. 16 Mayıs 2006 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredildi.  

Çanakkale SSK Hastanesi

Çanakkale’ye değişik dönemlerde büyük hizmetleri olan Demircioğlu ailesine mensup Bahattin Demircioğlu ve eşi Huriye Demircioğlu sahip oldukları 40 dönümlük araziyi SSK Hastanesi yapılması koşulu ile bağışladılar. Sosyal Sigortalar Kurumu 16 Nisan 1984 tarihinde Çanakkale’de hastane yapmaya karar verdi. 110 yataklı Çanakkale SSK Hastanesi’nin bina inşaatı 11 Mart 1985 günü ihaleye çıkarıldı. Üç defa ihale yapılmasına rağmen bu ihaleler iptal edildi ve nihayet hastanenin ihalesi 1985 yılı İlkbahar aylarında tamamlandı ve dönemin Çanakkale ANAP İl Başkanı Mustafa Cumhur Ersümer, Çanakkale’de yapılacak 110 yataklı SSK Hastanesi”nin temelini atmak üzere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli’nin 27 Temmuz 1986 Pazar günü Çanakkale’ye geleceğini açıkladı. Yapılacak hastanenin 1988 yılı Haziran ayında tamamlanması ve aynı yıl hizmete girmesi planlandı. Temeli atılan SSK Hastanesi 2000 metre kare üzerine oturtulmaktaydı. Temeli atıldıktan üç yıl sonra 1988 yılı Kasım ayına gelindiğinde SSK Hastanesi’nin inşaatı tamamlanma noktasına erişti.  

1989 yılı Sonbaharında açılan ve 85 ruhsatlı yatakla sağlık hizmeti vermeye başlayan Çanakkale SSK Hastanesi, ilk açıldığında ısınma ve kanalizasyon problemleriyle karşılaşsa da zaman içerisinde bölgenin en iyi hizmet veren hastanelerinden biri haline geldi.

Çanakkale’de çarşı içinde 1967 yılında küçük bir dispanserde sağlık hizmeti vermeye başlayan SSK Çanakkale Hastanesi, sadece ayakta tedavi hizmeti sunabiliyordu. Yatacak hastalar o dönemde Balıkesir ya da Bursa’ya sevk ediliyordu. 1989 yılında açılan 85 ruhsatlı yatakla sağlık hizmeti vermeye başlayan hastane, zamanla aktif sigortalı ve emekli sigortalı sayasının hızla artması nedeniyle büyük hasta yoğunluğu ile karşılaşmaya başladı ve yetersiz hale geldi ve 1998 yılında fiziki koşullar zorlanarak 110 yatak ruhsatı ile 160 fiili yatağa kavuşturuldu.

1991 yılında hastane çalışanları tarafından “Çanakkale SSK Hastanesi Derneği kuruldu. 1992 yılında Çanakkale SSK Hastanesi Derneği, yerel kaynakları da harekete geçirerek acil servis ve polikliniklerin çağdaş bir görünüme kavuşturulmasında önemli katkılarda bulundu. Derneğin katkılarıyla Eczane, Muhasebe, Hastalık Servisi, Karantina, Sağlık Kurulu ve Personel Servisi’nin bilgisayar ağı ile donatıldı. Hastane bahçesine tamamı yerel kaynaklardan elde edilen finansla bir ek bina yaptırıldı. Bu sayede; hastanenin fiziki sıkışıklığı kısmen giderildi ve Sıhhi Malzeme Depoları, Arşivler, Para Medikal bazı birimler ve yemekhaneler buraya taşındı. Bu taşımalar sonucunda ana binada elde edilen yerler Koroner Yoğun Bakım Servisi”, “Ortopedi Koğuşu ve Doğumhane Servisi olarak düzenlendi. Hastanenin poliklinik katında ve yataklı servis içinde yer alan eczaneleri de bir araya toplanarak sıkışıklık giderilmeye çalışıldı.

Çanakkale SSK Hastanesi Otomasyon Sistemine 1992 yılının Ekim ayında başladı. Dernek sayesinde 1992 yılında bilgisayarlar alınmaya başlandı. 1998 yılından itibaren tüm hastalar bilgisayar otomasyon sistemine kayıt edildi.

SSK Çanakkale Hastanesi, İstanbul, İzmir, Bursa üçgeninde bir bölge hastanesi gibi çalışmaktaydı.  Çanakkale ve çevresinde ikiyüz bini aşkın bir nüfusa sadece SSK Çanakkale Hastanesi ile yataklı tedavi hizmeti, dört Dispanser ve iki Sağlık istasyonu ile sağlık hizmeti vermekteydi. 

Çanakkale SSK Hastanesi 1990’lı yıllarda günde sadece 250-300 hasta bakabiliyordu. 2000’li yılların başında hastanenin günlük hasta bakım kapasitesi bin hastaya ulaştı.

Çanakkale SSK Hastanesi’ne 2001 yılında “Telefonla Randevu Sistemi kuruldu. Hastane Telefonla Randevu sistemine geçince hizmetin kalitesi daha da arttı. Hastaların tümü daha müracaatta bilgisayar ortamına geçirildi ve sağlık karneleri barkodlanarak dosya açılmaya başlandı. Hastane Türkiye’nin bilgisayarda en çok hasta kaydına sahip hastaneleri arasında yerini aldı. Daha sonra Çanakkale’deki tüm SSK’lı nüfus bilgisayara kaydedildi ve Sağlık Hizmeti Sağlık Bilgi Bankası oluşturuldu.

Çanakkale SSK Hastanesi ameliyathanelerinde yılda iki bin beşyüzü aşkın ameliyat yapılabilecek kapasiteye sahip hale geldi. Hastanenin eczanesindeki ilaç hareketleri bilgisayar ortamında izlenerek israf önlendiği gibi ve personel tasarrufu da sağlandı. Bu hizmetler sadece iki eczacı ile yerine getirilebiliyordu. Çanakkale SSK Hastanesi 2001 Eylül ayında ISO 9002 kalite belgesini almaya hak kazandı.

Çanakkale SSK Hastanesi’nin ilk başhekimi Dr. Muammer Tuncer’di. 2003 yılı Mayıs ayında hastanede otuz beş uzman hekim, sekiz pratisyen hekim, üç diş hekimi, iki eczacı, yetmiş altı hemşire ve ebe olmak üzere toplam ikiyüz elli beş personelin görev yapıyordu. 2005 yılı Mart ayı başında Çanakkale SSK Hastanesi’ne Bahattin ve Huriye Demircioğlu adının verileceği haberleri duyuldu.  29 Nisan 2005 günü Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı şehitlik olarak tescillenen eski SSK Hastanesi adının Başbakanlık tarafından Bahattin - Huriye Demircioğlu Devlet Hastanesi olarak değiştirildiğini açıkladı. İsmi hastaneye verilen hayırsever Bahattin Demircioğlu’nun eşi Huriye Demircioğlu 19 Eylül 2005 Pazartesi günü hayatını kaybetti.

Çanakkale SSK Hastanesi ve Çanakkale Devlet Hastanesi 16 Aralık 2005 tarihinde birleştirilerek tek hastane haline getirildi. 2006 yılı Ocak ayında birleştirilmesine karar verildi. Birleşme sırasında başhekimin kim olacağı tartışması ortaya çıktı. Devlet Hastanesi Başhekim Dr. Orhan Talu görevinden istifa etti. Bahattin ve Huriye Demircioğlu SSK Hastanesi’nin Başhekimi Dr. İsmail Temiz’di. Çıkan tartışma ve siyasi nedenlerle birleştirilen hastanenin başhekimliğine Operatör Dr. Kenan Eliuz atandı.

3.057 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Ezine Gençleri ve Çimenlik Kalesi’nde Yapılan İlk Futbol Maçı 25 Temmuz 2020
Hem İstanbul Boğazı’nı, Hem de Çanakkale Boğazı’nı Yüzerek Geçen Fabrikatör “Carlos Ritter 19 Temmuz 2020
1968 Yılında Çanakkale’de Yapılan “Altın Mikrofon Yarışması” 14 Temmuz 2020
2. Dünya Savaşı Biterken Çanakkale Halkevi’nde Bir Tiyatro Oyunu ve Oyuncuları 24 Haziran 2020
Birleşmiş Milletlerin 75.Genel Kurul Başkanı Çanakkaleli Volkan Bozkır 18 Haziran 2020
1955 Yılında Çanakkale Ortaokulu ve Çanakkale Lisesi’nin Resim-El İşi Sergisi 12 Haziran 2020
Namık Kemal’in Gelibolu Mutasarrıflığı ve Kayserili Ahmet Paşa 07 Haziran 2020
Çanakkaleli Bir İhtilalci Yüzbaşı “Numan Esin” 27 Mayıs 2020
Çanakkale’de Çok Sevilen Bir İnsan: “Dr. Fahri Ege” 19 Mayıs 2020
Fitre ve İlk Harp Okulu Öğrencileri 25 Nisan 2020
“Cennetten Bir Köşk” Çanakkale PTT Binası 11 Nisan 2020
Tekâlif-i Milliye Nedir, Ne Anlama Gelir? 07 Nisan 2020
Yılların Ardından… Çanakkale’de Macuncu 02 Nisan 2020
Cumhuriyet Döneminde Çanakkale Boğazı’nda İlk Geçiş Projesi Denizaltından Olacaktı 26 Mart 2020
Kolera Salgını ve Çanakkale’de İlk Karantina Hadisesi 20 Mart 2020
Çanakkale Gazi İlkokulu Tarihinden Bir Yaprak 14 Mart 2020
Çanakkale Sümerbank Satış Şubesi’nin Açılmasını Kimler İstemedi ve Ne Yaptılar? 11 Şubat 2020
Çanakkale’de 1964 Askeri Hastane Yangını ve Klasik Bir İtfaiye Vak’ası 24 Ocak 2020
70 Yıl Önce Yapılan Bir Çanakkale Lisesi Okul Aile Birliği Toplantısı 06 Ocak 2020