YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
28 Ocak 2018 tarihinde eklendi

“Büyük İskender’in İzinde Hindistan Keşif Heyeti” Neden Çanakkale Boğazı’nı 2 Ay Geçemedi?

Dünya tarihinin en önemli komutanlarından birisi hiç şüphesiz Büyük İskenderdir.  Milattan Önce 336 yılında II.Philip’in suikasta kurban gitmesi üzerine 20 yaşında tahta geçen İskender, önce babasının katillerini yakalayarak öldürttü. Hayali bir dünyaya egemen olmaktı. Bu amaçla hemen fetih hazırlıklarına başladı. Bu hazırlıklara karşı çıkan devlerin tecrübeli ve nüfuzlu kişileri ortadan kaldırarak kendisine engel olacak kimseleri yok etti. İki yıl devam eden hazırlık evresinde ordusunu profesyonel hale getirdi. Fetih için hazırladığı ordunun sayısı az olmasına rağmen niteliği çok yüksekti ve fetihler sırasında kendisine çok yararlıkları dokunacak olan mühendis, bilim adamı, mimar ve pek çok meslek dalından insana ordusunda yer verdi.  İskender ordusuyla Perslere karşı savaşmak üzere Çanakkale Boğazı’na geldi. Milattan Önce 334 yılında Mayıs ayında 35 bin Makedonyalı ve 7600 Yunanlıdan oluşan ordusuyla Sestos’dan Abidos kıyılarına çıktı. Pers Ordusunun başında III.Darius bulunuyordu. İki ordu Karabiga yakınlarında Kocabaş Çayı yakınındaki Granicus bölgesinde karşılaştı. İskender’in stratejisi Kocabaş Çayı’nı geçerek Perslerin direkt üstüne yürümekti. Komutanları ise buna karşı çıkıyordu. İskender komutanlarına Buraya gelmek için koca Çanakkale boğazını geçmişken, önümüzdeki bu sığ çay mı bizi durduracak. Bu çay karşısında gerilersek Çanakkale Boğazı utancıdan kızarır diyerek komutanlarına gururunu hitap etti. Bunun üzerine bütün ordu karşıya geçti. Pers ordusunu bozguna uğratıldı. İskender, daha sonra Troia harabeleri önlerine geldi ve Hephaestion ile birlikte burada etrafı inceledi, Akhilleus’un mezarına giderek kurbanlar sundu ve ona saygısını sundu. Büyük İskender bundan sonra fetihlerine devam etti ve kısa sürede büyük bir imparatorluk kurdu.

Büyük İskender’in gerek savaş tekniği, gerekse başarıları pek çok askerin örnek aldığı ve pek çok bilim adamının araştırma yaptığı temel konulardan biri oldu. Bu bilim adamları Hindistan Keşif Heyeti adıyla bir heyet oluşturdular ve 1963 yılı Mayıs ayında Büyük İskender’in İzi Üzerinde adını taşıyan bir proje başlattılar. Alman ve Avusturyalı bilim adamlarından oluşan keşif heyeti aşağı yukarı iki yıl içinde 50 ila 60.000 kilometre yol kat ederek Büyük İskender’in izinden Hindistan’a varmayı planlıyorlardı. Malzemeleri; teyp, fotoğraf makinesi, film makinesi ve çeşitli kayıt aletleriydi. 1963 yılı Eylül ayında Avrupa toprakları başarıyla geçildi. Balkanlarda geldiklerinde sorunlarla karşılaşmaya başladılar. Selanik’e geldiklerinde arabaları kaza yaptı. Yunan ordu makamları olaya hiç ilgi göstermediler. Kazada yaralanan heyet üyelerine cerrahi müdahale yapıldı. 2 Eylül 1963 tarihinde Çanakkale topraklarına ulaşan heyet üyeleri Milattan Önce 334 yılında General Parmeneion komutasında 35 bin askerin Çanakkale Boğazı’nı geçişini incelediler. Ancak bu çalışmaları sırasında hırsızlar keşif arabasında bulunan film ve ses makinesi ile fotoğraf makinelerini çaldılar. Bu olaydan mağdur olan ve çalışmaları yapamaz durumuna gelen heyet, Alman Büyükelçiliği’ne durumu zorlukla iletebildiler. Alman Büyükelçiliği’nden Joseph P. Krause, 31 Ekim 1963 tarihinde Başbakan İsmet İnönü’ye başvurarak projeyi anlattı. Krause, 2 Eylül günü Çanakkale’de Kilitbahir mevkiinde hırsızların kurbanı olduklarını belirterek, olaydan sonra iki ay zaman geçmesine rağmen herhangi bir sonuç alınamadığını ifade ederek Başbakan İsmet İnönü’den yardım talep etti. Talepleri arasında hırsızlık nedeniyle iki ay zorunlu olarak Türkiye topraklarında kalmaları sebebiyle heyet üyelerinin ve keşif üyelerinin ikamet ve giriş belgelerinin uzatılmasını, resmi makamların kendilerine çıkardıkları zorluklara engel olunmasını, vizelerin bedava yapılmasını istediler. Ayrıca çalışmalar sırasında askeri yasak bölgelerden geçerken yardımcı olunmasını talep ettiler. Başbakan İsmet İnönü’nün devreye girmesi ile soyguncular yakalandı. Soyguncuları Türk Deniz Kuvvetleri’ne mensup birisi ile Kilitbahir Polis Müdürü Mustafa Bursalı ortak bir çalışma sonucu ele geçirdi. Bu durum araştırma ekibinde sevinç yarattı. Bunun üzerine Başbakan İsmet İnönü’den suçluların yakalanmasını sağlayan bahriyelinin taltif edilmesini ve rütbesinin yükseltilmesini temenni ettiklerini ayrıca Kilitbahir Polis Müdürü Mustafa Bursalı’nın da taltif edilmesini rica ettiler. Joseph P. Krause, soygunculuk olayını çözen Genç bahriyeli ile Kilitbahir Polis Müdürü Mustafa Bursalı, bizlere Türk insanının dürüstlüğü hakkında mükemmel bir örnek vermişlerdir diyerek Başbakan İsmet İnönü’ye teşekkür etti.

Alman ve Avusturyalı bilim adamlarından oluşan Hindistan Keşif Heyeti,  “Büyük İskender’in İzi Üzerinde projesinde bu olaydan dolayı iki ay Boğazı geçemediler.

2241 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
1939 Yılında Kıbrıs’tan Çanakkale’ye Neden Eşek Getirildi? 12 Ekim 2019
Çanakkale Boğazı’nda Amerikalı Bir Kadın Sporcunun Başarısı 05 Ekim 2019
Bir Zamanlar Çanakkale’de Bir “Kırıkçatal Meyhanesi” Vardı 28 Eylül 2019
Bigalı “Mehmet Kazım’ın İstiklal Mücadelesi İle Geçen Bir Ömrü 14 Eylül 2019
Cumhuriyetin Onuncu Yılında Bayramiç’te Radyo Keyfi 25 Ağustos 2019
Türk İnkılâbı’nın Uygarlık Dünyasına Yaptığı En Büyük Hizmet: “Hayvan Vebasını Yok Etmesi” 09 Ağustos 2019
Mehmet Cavit Bey ve Osmanlı Bankası Çanakkale Şubesi’nin İlginç Serüveni 28 Temmuz 2019
Çanakkale’nin Kültür ve Eğlence Hayatında Unutulamayan Emek Sineması 03 Temmuz 2019
Genç Kalemler Dergisi’nde Bir Çanakkaleli Genç “Mehmet Ali Tevfik Bey” 24 Haziran 2019
Rüyası Atlantik’i Geçmekti 16 Haziran 2019
Çanakkale’deki İki Pakistanlı Hayırsever 09 Mayıs 2019
Cumhuriyet Döneminde Çanakkale’deki İtalyan Konsolosu Aşil Ksantapulo’nun Hayatı 01 Mayıs 2019
TBMM’nin Açılışının 99’ncu Yıldönümünde İşgalden Kurtuluşa 22 Nisan 2019
Çanakkale Boğazı’nda Bir Kaza: “Dumlupınar Faciası” 03 Nisan 2019
Dardanos Tabyasından Savaşa Bakmak 16 Mart 2019
Kilitbahirli Bir Sinema Ustası: “Ferdi Tayfur” 02 Mart 2019
Erzincan Depremi ve Sel Felaketine Çanakkalelilerin Yardımı 23 Şubat 2019
2. Dünya Savaşı Yıllarında Çanakkale’de Bir Cumhuriyet Savcısı “Hayrettin Perk” 02 Şubat 2019
Çanakkale’nin 1955’te Şeker İhtiyacı ve Şeker İmalatçısı Yahudi İsak Bey’in Bir Mektubu 25 Ocak 2019
60 Yıl Önce Bir Cumhurbaşkanı’nın Yorumu: “Çanakkale’yi Tanıtamıyorsunuz” 19 Ocak 2019