YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
24 Ocak 2020 tarihinde eklendi

Çanakkale’de 1964 Askeri Hastane Yangını ve Klasik Bir İtfaiye Vak’ası

1946 yılında meydana gelen ve Çanakkale’nin en eski mahallesinden tek bir eşya almadan kül olmasına sebep olan büyük yangından sonra 1964 yılı Ocak ayında gayet sakin bir havada, alevlerin denize doğru uçtuğu bir yerde münferit şekilde yangın başladı. Saat 18.40’da başlayan ve itfaiyenin geldiği sıralarda henüz bir odası tutuşmuş bulunan Silahlı Kuvvetlere ait Astsubay Gazinosu’nun tam karşısında bulunan büyük bir restorasyondan sonra bir hafta önce karargâh binası olarak kullanılan ve eskiden Askeri Hastane olan 1000 metre kare genişliğindeki binalar bir saat on dakika içinde yandı ve kül oldu.

Yangın büyük binanın arka kısmında bulunan bandocuların odasında başladı ve yağlı boya olan ve eski bir bina olduğundan çatısı tavanı çok kuru olan binada alevler kısa zaman içerisinde yayıldı ve diğer kısımlara da sıçrayarak yangının büyümesine ve kısa zaman içinde geniş bir yer tutan binaların hepsinin yanmasına sebep oldu.

Yağlı boyalı ve tavanların alevleri şehrin her tarafından rahatça görüldüğünden çok kalabalık bir halk kitlesi yangın yerine koştu. Jandarmadan getirilen askeri ekipler yangına ancak alevler azaldıktan sonra müdahale edebildiler.

Yangın mahalline gelen itfaiye pek faydalı olamadı ve kısa zamanda itfaiyenin suyu bittiğinden personel yapacağı işte bir hayli acemilik çekti. Yüzlerce Çanakkaleli itfaiyenin bin yerinden delik hortumlarını, personelin su temin etmekteki beceriksizliklerini gördükçe üzüntülerini gizleyemedi.

Yangının bütün yalazısına hedef olan hemen önündeki Astsubay Gazinosu’nun çatısına ellerinde kovalarla su döken er ve astsubaylar kurtarmışlar ve fedakârca mücadele ile toplanan halkın gözlerini yaşartmışlardı.

Binalardan hiçbir eşya kurtarılamadı. Yangının son aşmasında donanmaya ait motopomp getirilmiş ve onun denizden çektiği su ile sönmek üzere olan yangın daha çabuk kontrol altına alınmıştı.

Yapılan inceleme sonucu yangının zararının yüz bin liranın üstünde olduğu anlaşılmıştı. Uzun zamandan beri itfaiyenin aczini belirtecek bir yangın olmadığından bu yangın belediyeyi en kısa zamanda harekete geçirmek için bir uyarıydı.

İşin ilginç tarafı yangında Çanakkale itfaiyesinin bu içler acısı durumuna karşın yangını haber alır almaz yüz kilometre uzakta bulunan Biga itfaiyesi harekete geçmiş ve yangına müdahale etmişti. Çanakkaleliler kendi itfaiyelerinin yetersizliğine üzüldükleri bir sırada yangın yerine Biga itfaiyesinin geldiğini görünce memnun olmuşlardı.

Yangın konusunda Savcılık tahkikat yapmış ve yangının sobaya fazla linyit kömürü atılmasından ileri geldiği anlaşılmıştı. Karargâh ve revir binası olarak onarılan örnek bir askeri yer olarak tefriş edilen yanan yerde, bütün yatakların fitilli ve karyolaların en iyi malzemeden yapıldığı anlaşılmıştı. Bunların da yanması maddi zararı arttırmıştı.

3.055 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Unutulan Bir Müzik Öğretmeni: “Kıdemli Binbaşı Ahmet Ezgimen” 28 Temmuz 2021
Bayramiç’te Bir Öğretmen: “Derviş Fahri Bey” 05 Temmuz 2021
Ezine İsmet Paşa İlkokulu Cemil Paşa İlkokulu’na Nasıl Dönüştü? 15 Haziran 2021
Rumeli Fatihi ve Vatan Şairinin Mekânı Bolayır 06 Haziran 2021
Çanakkale’de Top Atışıyla Başlayıp Top Atışıyla Biten Nüfus Sayımı! 30 Mayıs 2021
Türkiye’nin Amerika’daki İlk Büyükelçisi Çanakkaleli Ahmet Muhtar Bey’i Ermeniler Neden Öldürmek İstemişti? 30 Nisan 2021
Gelibolu Yarımadası’nda Açan Biberiye ve Gelinciklere Bir de Böyle Bakalım 23 Nisan 2021
Kütüphaneler Haftasında Çanakkale’nin İlk Kütüphane Müdürü 31 Mart 2021
Normandiya Çıkarması Kahramanı İngiliz Mareşal Montgomery Çanakkale’de 28 Mart 2021
Çanakkale Yardımsevenler Derneği ve Mevhibe Hanım 07 Mart 2021
Yıllar Önce Çanakkale Boğazı’nı En Kısa Zamanda Yüzerek O Geçmişti 24 Şubat 2021
Çanakkale’de İdareci Bir Sanat Adamı: Ziya Eper 12 Şubat 2021
Kumkale-Halileli Yolunu 1953 Yılında Köy Halkı Yapmıştı 17 Ocak 2021
1969-1970 Sezonuna Başlarken Çanakkalespor 25 Aralık 2020
Kurtuluş Savaşı’nda Hacıpaşa Çiftliği’nin (Üniversite Arazisinin) Düşman İşgalinden Kurtarılması 29 Kasım 2020
Çanakkale’de 1967 Yılında Esen Rüzgâr: “Her Şey Çanakkale ve Çanakkalespor İçin” 06 Kasım 2020
Tarihten Bir Hatıra: “Kilitbahir Köyü İlkokulu’nun Açılışı” 09 Ekim 2020
Çanakkale Milletvekili Fatin Rüştü Bey’in Yaşamında 30 Ağustos 30 Ağustos 2020
Üç 26 Ağustos - Bir 30 Ağustos 27 Ağustos 2020
17 Ağustos 1999 Depremi ve Çanakkale 17 Ağustos 2020