YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
24 Ocak 2020 tarihinde eklendi

Çanakkale’de 1964 Askeri Hastane Yangını ve Klasik Bir İtfaiye Vak’ası

1946 yılında meydana gelen ve Çanakkale’nin en eski mahallesinden tek bir eşya almadan kül olmasına sebep olan büyük yangından sonra 1964 yılı Ocak ayında gayet sakin bir havada, alevlerin denize doğru uçtuğu bir yerde münferit şekilde yangın başladı. Saat 18.40’da başlayan ve itfaiyenin geldiği sıralarda henüz bir odası tutuşmuş bulunan Silahlı Kuvvetlere ait Astsubay Gazinosu’nun tam karşısında bulunan büyük bir restorasyondan sonra bir hafta önce karargâh binası olarak kullanılan ve eskiden Askeri Hastane olan 1000 metre kare genişliğindeki binalar bir saat on dakika içinde yandı ve kül oldu.

Yangın büyük binanın arka kısmında bulunan bandocuların odasında başladı ve yağlı boya olan ve eski bir bina olduğundan çatısı tavanı çok kuru olan binada alevler kısa zaman içerisinde yayıldı ve diğer kısımlara da sıçrayarak yangının büyümesine ve kısa zaman içinde geniş bir yer tutan binaların hepsinin yanmasına sebep oldu.

Yağlı boyalı ve tavanların alevleri şehrin her tarafından rahatça görüldüğünden çok kalabalık bir halk kitlesi yangın yerine koştu. Jandarmadan getirilen askeri ekipler yangına ancak alevler azaldıktan sonra müdahale edebildiler.

Yangın mahalline gelen itfaiye pek faydalı olamadı ve kısa zamanda itfaiyenin suyu bittiğinden personel yapacağı işte bir hayli acemilik çekti. Yüzlerce Çanakkaleli itfaiyenin bin yerinden delik hortumlarını, personelin su temin etmekteki beceriksizliklerini gördükçe üzüntülerini gizleyemedi.

Yangının bütün yalazısına hedef olan hemen önündeki Astsubay Gazinosu’nun çatısına ellerinde kovalarla su döken er ve astsubaylar kurtarmışlar ve fedakârca mücadele ile toplanan halkın gözlerini yaşartmışlardı.

Binalardan hiçbir eşya kurtarılamadı. Yangının son aşmasında donanmaya ait motopomp getirilmiş ve onun denizden çektiği su ile sönmek üzere olan yangın daha çabuk kontrol altına alınmıştı.

Yapılan inceleme sonucu yangının zararının yüz bin liranın üstünde olduğu anlaşılmıştı. Uzun zamandan beri itfaiyenin aczini belirtecek bir yangın olmadığından bu yangın belediyeyi en kısa zamanda harekete geçirmek için bir uyarıydı.

İşin ilginç tarafı yangında Çanakkale itfaiyesinin bu içler acısı durumuna karşın yangını haber alır almaz yüz kilometre uzakta bulunan Biga itfaiyesi harekete geçmiş ve yangına müdahale etmişti. Çanakkaleliler kendi itfaiyelerinin yetersizliğine üzüldükleri bir sırada yangın yerine Biga itfaiyesinin geldiğini görünce memnun olmuşlardı.

Yangın konusunda Savcılık tahkikat yapmış ve yangının sobaya fazla linyit kömürü atılmasından ileri geldiği anlaşılmıştı. Karargâh ve revir binası olarak onarılan örnek bir askeri yer olarak tefriş edilen yanan yerde, bütün yatakların fitilli ve karyolaların en iyi malzemeden yapıldığı anlaşılmıştı. Bunların da yanması maddi zararı arttırmıştı.

3.331 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Hiçbir Millet, Bir Devlet Adamını Atatürk Kadar Sevmedi 09 Kasım 2022
Çanakkaleli Kadınların Şevkat Eli: “Çanakkale Yardımsevenler Cemiyeti” 03 Ekim 2022
Ege’deki Adaları Nasıl Kaybettik? 19 Eylül 2022
Zafer Günü Münasebetiyle “Durma Yürü, Haydi İleri” 30 Ağustos 2022
Çanakkale Topraklarından Bir Nejat Uygur Geçmişti 25 Ağustos 2022
Atatürk’ün Çanakkaleli Kızı: “Berta Bensussen” 24 Temmuz 2022
Çanakkaleli Bir Münevver Mehmet Ali Tevfik Bey’in Ölümü 13 Temmuz 2022
Marshall Yardımı ve Karabiga’ya Getirilen İlk Harman Makinesi 04 Temmuz 2022
2. Dünya Savaşı Yıllarında Çanakkale’de Üretimin Teşvik Edilmesi 09 Haziran 2022
2. Dünya Savaşı Yıllarında Çanakkale’de Yemek Fiyatları 08 Mayıs 2022
Kumkale Ovasını Islah Edelim, Ama Sonra Ne Yapalım? 24 Mart 2022
İster İnan İster İnanma: Çanakkaleli Bir İllüzyonist “Avni Raca” 20 Şubat 2022
Çanakkale’de Cumhuriyet Kültürünün Müzik Alanında Yansımaları 12 Şubat 2022
Karakoca Köyünün Fahri Hemşehrileri Dr. Muzaffer ve Dr. Bedia Topuz 12 Ocak 2022
1930’lu Yıllarda Biga-Çanakkale Arasında Kamyonla Seyahat Etmek 28 Aralık 2021
1930 Yılında Biga’da Yaşanan Deprem... 15 Aralık 2021
Cesaret Timsali Kayserili Ahmet Paşa 20 Kasım 2021
Çanakkale Memleket Hastanesi Yapılırken Kimler Yargılandı 09 Ekim 2021
1930’lu Yıllarda Çanakkale’de Kız Çocukları Parasız Yatılı Sınavlarında Çok Başarılıydı 02 Ekim 2021
Çanakkale İlinden Seçilen İlk Kadın Muhtar Bayramiç’ten 22 Eylül 2021