YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
24 Ocak 2020 tarihinde eklendi

Çanakkale’de 1964 Askeri Hastane Yangını ve Klasik Bir İtfaiye Vak’ası

1946 yılında meydana gelen ve Çanakkale’nin en eski mahallesinden tek bir eşya almadan kül olmasına sebep olan büyük yangından sonra 1964 yılı Ocak ayında gayet sakin bir havada, alevlerin denize doğru uçtuğu bir yerde münferit şekilde yangın başladı. Saat 18.40’da başlayan ve itfaiyenin geldiği sıralarda henüz bir odası tutuşmuş bulunan Silahlı Kuvvetlere ait Astsubay Gazinosu’nun tam karşısında bulunan büyük bir restorasyondan sonra bir hafta önce karargâh binası olarak kullanılan ve eskiden Askeri Hastane olan 1000 metre kare genişliğindeki binalar bir saat on dakika içinde yandı ve kül oldu.

Yangın büyük binanın arka kısmında bulunan bandocuların odasında başladı ve yağlı boya olan ve eski bir bina olduğundan çatısı tavanı çok kuru olan binada alevler kısa zaman içerisinde yayıldı ve diğer kısımlara da sıçrayarak yangının büyümesine ve kısa zaman içinde geniş bir yer tutan binaların hepsinin yanmasına sebep oldu.

Yağlı boyalı ve tavanların alevleri şehrin her tarafından rahatça görüldüğünden çok kalabalık bir halk kitlesi yangın yerine koştu. Jandarmadan getirilen askeri ekipler yangına ancak alevler azaldıktan sonra müdahale edebildiler.

Yangın mahalline gelen itfaiye pek faydalı olamadı ve kısa zamanda itfaiyenin suyu bittiğinden personel yapacağı işte bir hayli acemilik çekti. Yüzlerce Çanakkaleli itfaiyenin bin yerinden delik hortumlarını, personelin su temin etmekteki beceriksizliklerini gördükçe üzüntülerini gizleyemedi.

Yangının bütün yalazısına hedef olan hemen önündeki Astsubay Gazinosu’nun çatısına ellerinde kovalarla su döken er ve astsubaylar kurtarmışlar ve fedakârca mücadele ile toplanan halkın gözlerini yaşartmışlardı.

Binalardan hiçbir eşya kurtarılamadı. Yangının son aşmasında donanmaya ait motopomp getirilmiş ve onun denizden çektiği su ile sönmek üzere olan yangın daha çabuk kontrol altına alınmıştı.

Yapılan inceleme sonucu yangının zararının yüz bin liranın üstünde olduğu anlaşılmıştı. Uzun zamandan beri itfaiyenin aczini belirtecek bir yangın olmadığından bu yangın belediyeyi en kısa zamanda harekete geçirmek için bir uyarıydı.

İşin ilginç tarafı yangında Çanakkale itfaiyesinin bu içler acısı durumuna karşın yangını haber alır almaz yüz kilometre uzakta bulunan Biga itfaiyesi harekete geçmiş ve yangına müdahale etmişti. Çanakkaleliler kendi itfaiyelerinin yetersizliğine üzüldükleri bir sırada yangın yerine Biga itfaiyesinin geldiğini görünce memnun olmuşlardı.

Yangın konusunda Savcılık tahkikat yapmış ve yangının sobaya fazla linyit kömürü atılmasından ileri geldiği anlaşılmıştı. Karargâh ve revir binası olarak onarılan örnek bir askeri yer olarak tefriş edilen yanan yerde, bütün yatakların fitilli ve karyolaların en iyi malzemeden yapıldığı anlaşılmıştı. Bunların da yanması maddi zararı arttırmıştı.

2548 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Yılların Ardından… Çanakkale’de Macuncu 02 Nisan 2020
Cumhuriyet Döneminde Çanakkale Boğazı’nda İlk Geçiş Projesi Denizaltından Olacaktı 26 Mart 2020
Kolera Salgını ve Çanakkale’de İlk Karantina Hadisesi 20 Mart 2020
Çanakkale Gazi İlkokulu Tarihinden Bir Yaprak 14 Mart 2020
Çanakkale Sümerbank Satış Şubesi’nin Açılmasını Kimler İstemedi ve Ne Yaptılar? 11 Şubat 2020
70 Yıl Önce Yapılan Bir Çanakkale Lisesi Okul Aile Birliği Toplantısı 06 Ocak 2020
Anılarda Kalan Çanakkale Yüksek Tahsil Talebe Cemiyeti 24 Aralık 2019
Sadrazam Mahmut Şevket Paşa Çanakkale’ye Neden Geldi? 19 Kasım 2019
1939 Yılında Kıbrıs’tan Çanakkale’ye Neden Eşek Getirildi? 12 Ekim 2019
Çanakkale Boğazı’nda Amerikalı Bir Kadın Sporcunun Başarısı 05 Ekim 2019
Bir Zamanlar Çanakkale’de Bir “Kırıkçatal Meyhanesi” Vardı 28 Eylül 2019
Bigalı “Mehmet Kazım’ın İstiklal Mücadelesi İle Geçen Bir Ömrü 14 Eylül 2019
Cumhuriyetin Onuncu Yılında Bayramiç’te Radyo Keyfi 25 Ağustos 2019
Türk İnkılâbı’nın Uygarlık Dünyasına Yaptığı En Büyük Hizmet: “Hayvan Vebasını Yok Etmesi” 09 Ağustos 2019
Mehmet Cavit Bey ve Osmanlı Bankası Çanakkale Şubesi’nin İlginç Serüveni 28 Temmuz 2019
Çanakkale’nin Kültür ve Eğlence Hayatında Unutulamayan Emek Sineması 03 Temmuz 2019
Genç Kalemler Dergisi’nde Bir Çanakkaleli Genç “Mehmet Ali Tevfik Bey” 24 Haziran 2019
Rüyası Atlantik’i Geçmekti 16 Haziran 2019
Çanakkale’deki İki Pakistanlı Hayırsever 09 Mayıs 2019