YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
14 Mart 2020 tarihinde eklendi

Çanakkale Gazi İlkokulu Tarihinden Bir Yaprak

1950-1951 Eğitim-Öğretim yılı sona ererken Çanakkale’de bulunan ilkokullar da peşpeşe yılsonu sergi ve müsamereleri düzenliyorlardı. Cumhuriyet İlkokulunun bu yılki sergisi çok güzel olmuş ve uzun süre konuşulmuştu. İstiklal İlkokulu’nun müsameresi muhteşemdi. Ama bu yıl en çok konuşulan konu Gazi İlkokulu’nun Veda Müsameresi idi. 5 Haziran 1951 Pazartesi günü üç sınıflı Gazi İlkokulu’nda son sınıfı bitiren ve bundan sonra başka bir ilkokula gitmek zorunda olan çocukların düzenledikleri veda müsameresi çok duygusaldı. Yılsonu müsameresini Gazi İlkokulu Öğretmeni Yaşar Kalcan, güzel bir konuşmayla açtı. Konuşmasında Yaşar Kalcan, okulda 4.sınıf açılmadığı için üç yıl uğraşarak yetiştirmeye çalıştığı öğrencilerinin Cumhuriyet ve istiklal İlkokullarına verileceklerini söyleyerek üzüntüsünü dile getirdi ve sözü son sınıfını bitiren bir kız öğrenciye Tan Sezer”e verdi. Tan Sezer, sıcak ve samimi ve aynı zamanda hüzünlü bir dille okula nasıl başladığını, okuyup, yazmayı nasıl öğrendiğini, sevgili ve kıymetli öğretmeni Yaşar Kalcan’ın yeri geldiğinde bir eğitimci, yeri geldiğinde bir anne gibi kendilerine nasıl bir itina ve şefkatle yetiştirdiğini ve borçlu oldukları şükranlarını belirttikten sonra, yalvaran bir sesle okullarında 4.sınıfın açılmasını dileyerek  sözlerini şöyle bitirdi: Bizi sevgili okulumuzdan ve öğretmenimizden ayırmayın. Bu bize ölüm kadar acı gelecek. Fakat bizim büyüklerimiz hiç bize bu acıyı tattırırlar mı? Elbette 4.sınıfı açacaklar, bizi canımız kadar sevdiğimiz okulumuz ve öğretmenimizle yine baş başa bırakacaklardır.”

Tan Sezer, sözlerini tamamlayıp duygularını bütün içtenliği ile söyleyip sahneden inerken, salonu dolduran anne ve babaların gözleri yaşardı. Tan’ın bu konuşması gerçek bir derde temas etmişti. Bundan sonra çocukları yaklaşık bir buçuk saat devam eden müsamereleri zevkle izlendi. Yaşlarından umulmayacak bir başarıyla okudukları şiirler, ulusal şarkılar, söyledikleri marşlar, oynadıkları oyunlar ve özellikle çok büyük bir başarı ile canlandırdıkları tiyatro sahnesi herkesi çok duygulandırdı. Çocuklar uzun uzun alkışlandı. Üç yılda asil duygularla bu küçük çocukları yetiştiren Öğretmen Yaşar Kalcan ve Okulun Başöğretmeni İhsan Güler’e veliler teşekkür ettiler.

Gazi İlkokulu’nun bulunduğu yer nüfus bakımından Çanakkale’nin kalabalık bir semtinde değildi. Ancak okulun beş sınıfa dönüştürülmesini sağlayacak olan nüfusa sahipti. Bu bakımdan Gazi İlkokulu’nun beş sınıflı bir okul haline dönüştürülmesine son derece ihtiyaç vardı. Bir de Gazi İlkokulu’nu bitiren çocukların, bir çocuk için çok uzak mesafede sayılan  Cumhuriyet ve İstiklal İlkokullarına devam zorunda oldukları dikkate alındığında bu küçük yavruların, özellikle de Kış’ın Cumhuriyet Alanı gibi tamamen doğanın şiddetlerine açık bir sahayı, yağmur ve kar tipileri içinde geçmek zorunda bulunduklarını ve bu halin sağlıkları için arz ettiği büyük sakıncaları düşündüğümüzde 1933’te açılan bu okulun beş sınıflı okula dönüştürülmesi gerekiyordu. Çocukların başka bir okula geçerek orada dördüncü ve beşinci sınıflara devam etmenin eğitim açısından sakıncalarını da göz ardı etmemek gerekiyordu. O nedenle Gazi İlkokulu’nda yapılacak bir tadilatla ve bahçesi genişletilerek beş sınıflı okula dönüştürülebilirdi. Ancak bu durum uzun yıllar gerçekleşmeyecekti.

2348 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Yılların Ardından… Çanakkale’de Macuncu 02 Nisan 2020
Cumhuriyet Döneminde Çanakkale Boğazı’nda İlk Geçiş Projesi Denizaltından Olacaktı 26 Mart 2020
Kolera Salgını ve Çanakkale’de İlk Karantina Hadisesi 20 Mart 2020
Çanakkale Sümerbank Satış Şubesi’nin Açılmasını Kimler İstemedi ve Ne Yaptılar? 11 Şubat 2020
Çanakkale’de 1964 Askeri Hastane Yangını ve Klasik Bir İtfaiye Vak’ası 24 Ocak 2020
70 Yıl Önce Yapılan Bir Çanakkale Lisesi Okul Aile Birliği Toplantısı 06 Ocak 2020
Anılarda Kalan Çanakkale Yüksek Tahsil Talebe Cemiyeti 24 Aralık 2019
Sadrazam Mahmut Şevket Paşa Çanakkale’ye Neden Geldi? 19 Kasım 2019
1939 Yılında Kıbrıs’tan Çanakkale’ye Neden Eşek Getirildi? 12 Ekim 2019
Çanakkale Boğazı’nda Amerikalı Bir Kadın Sporcunun Başarısı 05 Ekim 2019
Bir Zamanlar Çanakkale’de Bir “Kırıkçatal Meyhanesi” Vardı 28 Eylül 2019
Bigalı “Mehmet Kazım’ın İstiklal Mücadelesi İle Geçen Bir Ömrü 14 Eylül 2019
Cumhuriyetin Onuncu Yılında Bayramiç’te Radyo Keyfi 25 Ağustos 2019
Türk İnkılâbı’nın Uygarlık Dünyasına Yaptığı En Büyük Hizmet: “Hayvan Vebasını Yok Etmesi” 09 Ağustos 2019
Mehmet Cavit Bey ve Osmanlı Bankası Çanakkale Şubesi’nin İlginç Serüveni 28 Temmuz 2019
Çanakkale’nin Kültür ve Eğlence Hayatında Unutulamayan Emek Sineması 03 Temmuz 2019
Genç Kalemler Dergisi’nde Bir Çanakkaleli Genç “Mehmet Ali Tevfik Bey” 24 Haziran 2019
Rüyası Atlantik’i Geçmekti 16 Haziran 2019
Çanakkale’deki İki Pakistanlı Hayırsever 09 Mayıs 2019