YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
04 Ağustos 2018 tarihinde eklendi

Çanakkale Karması - Fenerbahçe ve Dostluk

Çanakkale’ye 1955 yılında İstanbul’un büyük takımları gelerek Çanakkale’de hazırlık maçları yapmaya başladılar. Fenerbahçe futbol takımı 3 Eylül 1955 tarihinde Çanakkale’ye geldi. Her ne kadar genç bir takımla Fenerbahçe’nin Çanakkale’ye geleceği bilinse de yine de bu haber büyük bir heyecan yarattı. Vapurun geleceği saatte taraftarlar ve gençler Çanakkale İskelesi’nde Fenerbahçe’yi karşıladılar ve sevgi gösterilerinde bulundular.

Fenerbahçe ile Çanakkale Futbol Karması’nın maç yapması daha evvel kararlaştırılmıştı. Maç Çanakkale 18 Mart Stadyumu’nda yapılacaktı. Çanakkale Futbol Karması’nı Çanakkale Beden Terbiyesi yetkilileri ve spor kulüplerinin temsilcileri seçti. Çanakkale Futbol Karması’nın seçimi tartışmalara neden oldu. Özellikle Karagücü’nün kalecisi Erdoğan’ın oynatılmaması eleştirilerin başında geliyordu. 1955’te Çanakkale Futbolunun önde gelen ve oynadıkları futbolla çok sevilen Fahir, Avni ve Gürkan gibi oyuncuların bulunmaması bir başka hayal kırıklığı nedeniydi.  

Fenerbahçe ile Çanakkale Futbol Karması takımları arasında maç 4 Eylül 1955 Pazar günü öğleden sonra saat 16.30’te yapılacaktı. Stadyuma dört bine yakın seyirci gelmişti. Saat 16.15’te sarı lacivertli forma ile önde misafir Fenerbahçeli futbolcular, peşinden Kalespor forması ile Çanakkale karması futbolcuları sahaya çıktılar ve halkı selamladılar. Saygı duruşu ve istiklal Marşı’ndan sonra maç saat 16.30’da başladı. Maçı Hakem Hüseyin Boralı idare edecekti. Sarı lacivertli Fenerbahçe takımı ilk anda Çanakkale Karmasını küçümsedilerse de daha sonra galibiyet için büyük çaba sarf etmek zorunda kalacaklardı. Maçta yirmi iki futbolcu arasında en göze çarpan oyuncular Fenerbahçeli savunmanın ortasında yer alan Gürkan, Çanakkale Karması Futbol Takımı’ndan Tarık Kutver, Nejat Dalyancı, sağ içte oynayan Dilaver’di. Maç boyunca saha kenarında idarecilerin sık sık münakaşasından başka Çanakkale’nin o dönem en iyi hakemi olan Hüseyin Boralı’nın Çanakkale Karmasının idarecilerini kayırdığı dikkat çekti. Çanakkale Karması ile Fenerbahçe arasındaki maç 3-2 Fenerbahçe’nin galibiyeti ile sona erdi. 

Çanakkale Valisi Cemal Tarlan maç için Çanakkale’ye gelen Fenerbahçe Kulübü mensuplarına Turing Kulüp’te çaylı bir toplantı düzenledi. Bu toplantı sırasında karşılıklı olarak hatıralardan söz edildi. Toplantıda Vali Tarlan; İstanbul’da olduğu kadar tüm Türkiye’de sevilen Fenerbahçe ile Çanakkaleli futbolcuların birlikte olmaları ve maç yapmalarından dolayı futbolculara ve yöneticilere teşekkür ederek önemli olanın yenmek veya yenilmek değil, sporseverlerin takdirini kazanmak olduğunu belirtti. Fenerbahçe Kulübü adına söz alan Tarık Özsoy ise; Çanakkale’ye ayak bastığımız dakikadan itibaren heyetimize hüsnü kabul gösterilmiştir. Sayın Valimize, sporcu kardeşlerimize, hassaten teşekkür ederiz. Hatıralarla bağlı olduğum Çanakkale’de spor sahasında terakkiler görmekle haz duydum. Fenerbahçe Kulübü olarak Çanakkale sporuna elimizden geldiği kadar müzahir olacağımızı teyit ederiz. Veli Beyin de işaret ettikleri gibi yenmek ve yenilmek değil, örnek oyun çıkarmaya gayret edeceğiz. Hürmetle Çanakkale gençliğini selamlarız.

Fenerbahçe 7 Eylül’de de Gelibolu Gençlik Spor ile bir maç yaptı ve bu maç 2-2 sona erdi. Çanakkale Karması’nın bir ilçe takımına göre kötü sonuçlar alması futbolseverler tarafından takımı seçen idarecilerin eleştirilmesine sebep oldu. Bu arada Çanakkale futbol ajanı Arif Erensoy istifa etti ve yerine İbrahim Başkankız getirildi. Fenerbahçe İstanbul’a geri döndükten sonra Fenerbahçe Kulübü Müdürü Fikret Arıcan, Çanakkale Valisi Cemal Tarlan’a bir mektup göndererek; Kulübümüz futbolcularının Çanakkale’ye vaki ziyaretleri sırasında göstermiş olduğunuz sıcak alaka bizleri son derece sevindirmiştir. Bu samimim alakanızdan dolayı teşekkürlerimizi arz eder, saygılarımızın kabulünü rica ederiz-Kulüp Müdürü Fikret Arıcan” diye yazdı.

1634 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Cumhuriyet Döneminde Çanakkale Boğazı’nda İlk Geçiş Projesi Denizaltından Olacaktı 26 Mart 2020
Kolera Salgını ve Çanakkale’de İlk Karantina Hadisesi 20 Mart 2020
Çanakkale Gazi İlkokulu Tarihinden Bir Yaprak 14 Mart 2020
Çanakkale Sümerbank Satış Şubesi’nin Açılmasını Kimler İstemedi ve Ne Yaptılar? 11 Şubat 2020
Çanakkale’de 1964 Askeri Hastane Yangını ve Klasik Bir İtfaiye Vak’ası 24 Ocak 2020
70 Yıl Önce Yapılan Bir Çanakkale Lisesi Okul Aile Birliği Toplantısı 06 Ocak 2020
Anılarda Kalan Çanakkale Yüksek Tahsil Talebe Cemiyeti 24 Aralık 2019
Sadrazam Mahmut Şevket Paşa Çanakkale’ye Neden Geldi? 19 Kasım 2019
1939 Yılında Kıbrıs’tan Çanakkale’ye Neden Eşek Getirildi? 12 Ekim 2019
Çanakkale Boğazı’nda Amerikalı Bir Kadın Sporcunun Başarısı 05 Ekim 2019
Bir Zamanlar Çanakkale’de Bir “Kırıkçatal Meyhanesi” Vardı 28 Eylül 2019
Bigalı “Mehmet Kazım’ın İstiklal Mücadelesi İle Geçen Bir Ömrü 14 Eylül 2019
Cumhuriyetin Onuncu Yılında Bayramiç’te Radyo Keyfi 25 Ağustos 2019
Türk İnkılâbı’nın Uygarlık Dünyasına Yaptığı En Büyük Hizmet: “Hayvan Vebasını Yok Etmesi” 09 Ağustos 2019
Mehmet Cavit Bey ve Osmanlı Bankası Çanakkale Şubesi’nin İlginç Serüveni 28 Temmuz 2019
Çanakkale’nin Kültür ve Eğlence Hayatında Unutulamayan Emek Sineması 03 Temmuz 2019
Genç Kalemler Dergisi’nde Bir Çanakkaleli Genç “Mehmet Ali Tevfik Bey” 24 Haziran 2019
Rüyası Atlantik’i Geçmekti 16 Haziran 2019
Çanakkale’deki İki Pakistanlı Hayırsever 09 Mayıs 2019
Cumhuriyet Döneminde Çanakkale’deki İtalyan Konsolosu Aşil Ksantapulo’nun Hayatı 01 Mayıs 2019