YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
19 Mayıs 2020 tarihinde eklendi

Çanakkale’de Çok Sevilen Bir İnsan: “Dr. Fahri Ege”

Dr. Fahri Ege tam on yedi yıl Çanakkale’ye büyük hizmetlerde bulundu. Fahri Ege Çanakkale’ye geldiğinde genç bir doktordu. Babası Faik Bey, Eczacı Yarbay’dı. Kardeşi Mukaddes Hanım’ın eşi ise askerdi ve mesleğinde generalliğe kadar yükselecek olan Nabi Alpartun’du. Dr. Fahri Ege Çanakkale’ye geldiğinde yıl 1951’di ve Demokrat Parti iktidarının ikinci yılıydı. Hastanenin ismi henüz Çanakkale Memleket Hastanesiydi. Hastane hizmete açılalı on dört yıl olmuştu. Çanakkale küçük ve sevimli bir şehirdi. İnsanların vakit geçirecekleri yerler sınırlıydı. Doktorlar ve şehir önde gelen şahsiyetleri Çanakkale Şehir Kulübünde, subay ve asker aileleri ise Çanakkale Orduevinde vakit geçiriyorlardı. Dr. Fahri Ege de Çanakkale’ye geldikten sonra zamanla vaktini Şehir Kulübünde arkadaşlarıyla geçirmeyi tercih ediyordu. Ege, günün yorgunluğunu dinlendirmek için Şehir Kulübü’nün bol gölgelikli ağaçları altındaki masasında kahvesini içer ve dostlarıyla sohbet ederdi.

Dr. Fahri Ege, “kadın doğum”  uzmanıydı. Çanakkale’de görev yaptığı süre içerisinde on binin üzerinde doğum yaptırmıştı. İlk hastaneye geldiğinde önce eksik olan ekipman ve malzemelerin teminine önem verdi. O yıllarda en çok ölümlere sebebiyet veren kanamalı hastalardı. Doğum için hastaneye gelen bu tür hastalar müdahale edilmezse ölümle sonuçlanıyordu. Kanlı nakli ile bunun önüne geçilebiliyordu. Dr. Ege bu servisini aktif hale getirdi ve pek çok insanın hayatını kurtardı. Dr. Ege asistanlığından itibaren sorumluluk almaya yatkın bir insan olarak ön plana çıktı. Çanakkale’ye geldiğinde bu yönü onun çok sevilmesini ve güvenilmesine sebep olmuştur. Çok şiddetli Kış mevsiminin yaşandığı ve Boğazı geçmenin çok riskli olduğu bir gün Seddülbahir’de doğum güçlüğü gösteren bir subayın ailesine komutanların ricası üzerine yardıma gitmişti. Hem giderken, hem de geri dönerken boğazda binbir güçlük ve tehlike yaşamıştı. Hatta Dr. Ege doğuma müdahale benim için sıradandı derken; "asıl beni heyecanlandıran ise Boğaz’dan geçişti ki; hayatta tattığım heyecanların en büyüğüydüdiyecekti.

Dr. Fahri Ege, her zaman mesleğindeki yenilikleri yakından takip ederdi. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de doğum kontrolü uzun tartışmalardan sonra kabul edilmişti. 1960’ların başında Dr. Nusret Fişek’in kırsal kesimde, Dr. Zekai Tarık Burak’ın Ankara’da Doğumevi’nde yaptığı çalışmalar ana sağlığı ve doğum kontrolünü gündeme getirmiş ve 1965 yılında yasal düzenlemelerle serbest bırakılmıştı. Dr. Ege’ye doğum kontrol tartışmalarının yapıldığı sırada konuyla ilgili kendisine sorulan soruya şöyle cevap vermişti: Her ne kadar Papa, bunun dünya dinleri açısından günah bir metot olarak kabul edildiğini söylemesine rağmen (Peygamberimiz) Hazreti Muhammet’in bir hadisi şerifinde ‘Bakacağın kadar çocuk buyurmaları’ bir doğum kontrolü olarak kabul edilebilir… Aile planlamasının aile ekonomisi, devlet ekonomisi, dünya ekonomisi yönünden önemli olduğunu, ana ve çocuk sağlığı bakımından çok önemli olduğunu kabul ederim. Maalesef Çanakkale’de de bütün olumsuzluklara rağmen bu planlamanın başarıya ulaşacağını düşünüyorum.”

Dr. Fahri Ege’nin konuyla ilgili düşüncelerine bakıldığında zaman içerisinde Çanakkale’de Sağlık Sosyal Yardım Bakanlığı’na bağlı Nüfus Planlama Genel Müdürlüğü’nün il teşkilatının kurulması, bu kuruluşun daha önce kurulan Ana ve Çocuk Sağlığı Müdürlüğü ile birleştirilerek Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü’ne dönüştürülmesi sonrasında Çanakkale’de Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Müdürlüğü’nün çalışmaları ile başarılı çalışmalara gerçekleştirildiği görülecekti.

Dr. Fahri Ege ve Eşi Safa Hanım, uzun yıllar Çanakkale’de görev yaptıktan sonra, bu şehirde güzel hatıralar ve pek çok seven insan bırakarak kubbede hoş bir sada bırakarak ayrıldı. Hala onu tanıyanlar ismini duyduklarında güzel anılara dalıyorlar.

2.066 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Çanakkale Basın Hayatında Çanakkale Olay Gazetesi (21 Haziran 1987’den 6 Ağustos 2020’ye) 06 Ağustos 2020
Ezine Gençleri ve Çimenlik Kalesi’nde Yapılan İlk Futbol Maçı 25 Temmuz 2020
Hem İstanbul Boğazı’nı, Hem de Çanakkale Boğazı’nı Yüzerek Geçen Fabrikatör “Carlos Ritter 19 Temmuz 2020
1968 Yılında Çanakkale’de Yapılan “Altın Mikrofon Yarışması” 14 Temmuz 2020
2. Dünya Savaşı Biterken Çanakkale Halkevi’nde Bir Tiyatro Oyunu ve Oyuncuları 24 Haziran 2020
Bir Hastanenin Öyküsü: “Bahattin ve Huriye Demircioğlu Çanakkale SSK Hastanesi” 20 Haziran 2020
Birleşmiş Milletlerin 75.Genel Kurul Başkanı Çanakkaleli Volkan Bozkır 18 Haziran 2020
1955 Yılında Çanakkale Ortaokulu ve Çanakkale Lisesi’nin Resim-El İşi Sergisi 12 Haziran 2020
Namık Kemal’in Gelibolu Mutasarrıflığı ve Kayserili Ahmet Paşa 07 Haziran 2020
Çanakkaleli Bir İhtilalci Yüzbaşı “Numan Esin” 27 Mayıs 2020
Fitre ve İlk Harp Okulu Öğrencileri 25 Nisan 2020
“Cennetten Bir Köşk” Çanakkale PTT Binası 11 Nisan 2020
Tekâlif-i Milliye Nedir, Ne Anlama Gelir? 07 Nisan 2020
Yılların Ardından… Çanakkale’de Macuncu 02 Nisan 2020
Cumhuriyet Döneminde Çanakkale Boğazı’nda İlk Geçiş Projesi Denizaltından Olacaktı 26 Mart 2020
Kolera Salgını ve Çanakkale’de İlk Karantina Hadisesi 20 Mart 2020
Çanakkale Gazi İlkokulu Tarihinden Bir Yaprak 14 Mart 2020
Çanakkale Sümerbank Satış Şubesi’nin Açılmasını Kimler İstemedi ve Ne Yaptılar? 11 Şubat 2020
Çanakkale’de 1964 Askeri Hastane Yangını ve Klasik Bir İtfaiye Vak’ası 24 Ocak 2020