YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
11 Eylül 2018 tarihinde eklendi

Çanakkale’de Hepimizin Kitap Almak İçin Sırada Beklediği Yayınevi

Milli Eğitim Bakanlığı kültürümüzün gelişmesi, okuma alışkanlığının kazanılması ve uygun fiyatla kitap satın alınabilmesi için “Milli Eğitim Bakanlığı Yayınevi”ni kurmuştu. Devlet Kitapları Döner Sermayesi Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı’nca bastırılmasına karar verilen ders, kaynak, öğretmen kılavuzu, alıştırma kitapları, bilim ve kültür eserleri ile her türlü eğitsel araç-gereçlerin dağıtımı ve satışını yapmak amacıyla 1 Nisan 1933 tarihinde 2133 sayılı kanunla kuruldu. 26 Ocak 1943 tarih ve 3 bin 577 sayılı kanunla Milli Eğitim Bakanlığı’na Devlet Kitapları Döner Sermayesi aracılığı ile Türkiye genelinde, kitap depoları ve satış mağazaları açma yetkisi verildi. Bu yetkiye dayalı olarak Devlet Kitapları Müdürlüğü, ders kitapları ile diğer basılı eğitim malzemelerinin tüm yurda dengeli ve zamanında dağıtımını sağlamak amacıyla, depo ve sevk işlerini Adana, Ankara, Elazığ, Erzurum, İzmir, Samsun, Trabzon, Van’da bulunan 8 Merkez Yayınevi aracılığı ile sürdürüldü. Bakanlık yayınlarının yurt genelinde kolaylıkla bulunabilmesi, halkın hizmetine sunulması ve özel kişi ve kuruluşlara ait bakanlık tavsiyeli eserlerin satışının yapılması amacıyla da İstanbul, Adana, Elazığ, Erzurum, İzmir, Samsun, Trabzon, Van, Antalya, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Kars, Kayseri, Konya, Malatya, Mersin, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tokat ve Zonguldak'ta birer ve Ankara’da 3 olmak üzere, 31 Milli Eğitim Yayınevi açıldı. 

Çanakkale’ye kültür hizmeti konusunda önemli katkılar sağlayacak olan Milli Eğitim Bakanlığı Yayınevi’nin 17.Şubesi Çanakkale’de 22 Eylül 1967 Pazartesi günü hizmete girdi. Milli Eğitim Bakanlığı Yayınevi Çanakkale Şubesi’nin açılışına Vali, Belediye Başkanı ve İl Milli Eğitim Müdürü ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. Çanakkale Halkevi binasının altında açılan MEB Yayınevi Şubesi daha sonra İnönü Caddesi’ne taşınacaktı. MEB Yayınevi Çanakkale Şubesi’nin açılması sebebiyle Çanakkale Mili Eğitim Müdürü İsmail Kutluk; MEB’nın Çanakkale’ye şube açmasının Çanakkale eğitim ve kültür hayatına önemli katkılar sağlayacağını belirttikten sonra Çanakkale’de 1967 yılında okuma-yazma oranının % 76 olduğunu, bunu daha yukarılara çıkarmak için çalışacaklarını belirtmişti. Bu sırada Çanakkale’de her 27 öğrenciye bir öğretmen düşüyordu. Çanakkale’nin 584 köyünden sadece 53 köyünde ilkokul yoktu. Okul olmayan bu 53 köyden nüfusu 150’nin üzerinde olan köylere de okul yapımı için ödenek ayrılmıştı. 

1967 yılında Kültür Bakanlığı yoktu. Kültürle ilgili konular da Milli Eğitim Bakanlığı’nın bünyesinde yürütülmekteydi. Çanakkale’de bir Güzel sanatlar Galerisi açılması faaliyetine de başlanacaktı. Çanakkale Güzel Sanatlar Galerisi de Çanakkale’nin hem kültürüne hem de turistik değerlerinin sergilenmesinde önemli katkılar sağlayacaktı. Güzel Sanatlar Galerisi’nde kısa sürede kitapların incelebildiği bir salon da açılacaktı. MEB Yayınevi Çanakkale Şubesi sadece Çanakkale’ye değil Balıkesir’e de hizmet veriyordu. Kitap fiyatları maliyetinin yaklaşık olarak % 10 karı ile satılıyordu. Ders kitapları yanında batı ve doğu klasikleri, araştırma eserler, Türk klasikleri ile çeşitli filmler ile yardımcı ders araç-gereçlerini de öğrenci ve öğretmenlerin kolayca satın almalarına imkân veriyordu. Okullar açıldığında kitaplar çok kolayca temin edilebiliyordu.

1967 yılında açılan MEB Yayınevi Çanakkale Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ders kitaplarını ücretsiz dağıtmaya başladığı gerekçesiyle Yayımlar Dairesi Başkanlığı tarafından 2007 yılında kapatılmasına karar verildi. Kitaplar okullara dağıtılırken, personelin de Ankara’da görevlendirileceği bildirildi.  Hâlbuki MEB Yayınevi sadece ders kitabı basmıyor, dünyanın her tarafında tüm insanların her dönemde zevkle okuduğu ve gelecekte de okuyacağı “Doğu ve Batı Klasikleri” ile “Türk Klasikleri”, Türk yazar ve şairlerinin roman, hikâye, masal, şiir ve inceleme eserlerini, kültürün yayınlaşmasında önemli bir role sahip ansiklopedileri ve çeşitli sözlükleri de yayımlayarak satışa sunuyordu.

Tam 40 yıl Çanakkale’ye hizmet veren MEB Yayınevi Çanakkale Şubesi Çanakkale’nin kültür hayatında derin izler bırakarak 2007 yılında tarih oldu.

1070 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
1939 Yılında Kıbrıs’tan Çanakkale’ye Neden Eşek Getirildi? 12 Ekim 2019
Çanakkale Boğazı’nda Amerikalı Bir Kadın Sporcunun Başarısı 05 Ekim 2019
Bir Zamanlar Çanakkale’de Bir “Kırıkçatal Meyhanesi” Vardı 28 Eylül 2019
Bigalı “Mehmet Kazım’ın İstiklal Mücadelesi İle Geçen Bir Ömrü 14 Eylül 2019
Cumhuriyetin Onuncu Yılında Bayramiç’te Radyo Keyfi 25 Ağustos 2019
Türk İnkılâbı’nın Uygarlık Dünyasına Yaptığı En Büyük Hizmet: “Hayvan Vebasını Yok Etmesi” 09 Ağustos 2019
Mehmet Cavit Bey ve Osmanlı Bankası Çanakkale Şubesi’nin İlginç Serüveni 28 Temmuz 2019
Çanakkale’nin Kültür ve Eğlence Hayatında Unutulamayan Emek Sineması 03 Temmuz 2019
Genç Kalemler Dergisi’nde Bir Çanakkaleli Genç “Mehmet Ali Tevfik Bey” 24 Haziran 2019
Rüyası Atlantik’i Geçmekti 16 Haziran 2019
Çanakkale’deki İki Pakistanlı Hayırsever 09 Mayıs 2019
Cumhuriyet Döneminde Çanakkale’deki İtalyan Konsolosu Aşil Ksantapulo’nun Hayatı 01 Mayıs 2019
TBMM’nin Açılışının 99’ncu Yıldönümünde İşgalden Kurtuluşa 22 Nisan 2019
Çanakkale Boğazı’nda Bir Kaza: “Dumlupınar Faciası” 03 Nisan 2019
Dardanos Tabyasından Savaşa Bakmak 16 Mart 2019
Kilitbahirli Bir Sinema Ustası: “Ferdi Tayfur” 02 Mart 2019
Erzincan Depremi ve Sel Felaketine Çanakkalelilerin Yardımı 23 Şubat 2019
2. Dünya Savaşı Yıllarında Çanakkale’de Bir Cumhuriyet Savcısı “Hayrettin Perk” 02 Şubat 2019
Çanakkale’nin 1955’te Şeker İhtiyacı ve Şeker İmalatçısı Yahudi İsak Bey’in Bir Mektubu 25 Ocak 2019
60 Yıl Önce Bir Cumhurbaşkanı’nın Yorumu: “Çanakkale’yi Tanıtamıyorsunuz” 19 Ocak 2019