YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
30 Aralık 2018 tarihinde eklendi

Çanakkale’nin Unutulmaz Tatlarından “Çan-Ka Gazozları”

ÇAN-KA gazozlarını Naci ve İsmet Muhtaroğlu kurdu. Kuruculardan Naci Muhtaroğlu 7 Nisan 2015 günü hayatını kaybetti. Naci Muhtaroğlu,1927 yılında Bulgaristan’ın Rusçuk şehrinde dünyaya geldi. Muhtaroğlu Ailesi,14 Haziran 1934 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen İskân Kanunu’ndan sonra Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç ettiler. Babasının Çanakkale’de bulunan Yugoslavya’dan gelen arkadaşlarının yanına gelerek yerleştiler.

Muhtaroğulları kardeşlerin ÇAN-KA gazozları hikâyesi şöyle başlıyor: Şekerli gıdalarla ilgili maddelerin birer kompedanı olan Naci ve İsmet Muhtaroğlu kardeşler, her ailede umumiyetle çok arzulanıp aranan meyveli gazozun imal fikrini ortaya atmışlar ve bu imalatın adını bulmada yine sayıları çok kabarık olan ailelerin fikrini almak için familiyar bir anket açmışlardır. ÇAN-KA meyveli gazoz henüz piyasanın malı olmadan önce, aileler arasında tartışma konusu olmuş ve zevkli bir münazaradan sonra ÇAN-KA’nın isim babası unvanını Boğaz Komutanlığı subaylarından Binbaşı Enver Gülerler kazanmıştır. Müstakbel imalathanelerinin adının tespitini müteakip, programlı ve disiplinli bir surette enerjik hammaddelerle işe girişen Muhtaroğlu kardeşler, 1967 yılının Şubat ayında, Çanakkale’nin Yukarı Çarşı, Köprübaşı Caddesi 41 Nolu adresinde ÇAN-KA neyveli gazoz müessesesinin resmi makamlara tescilini yapıp işletmeye açmışlardır.

ÇAN-KA gazozları; önce vişneli, portakallı, Hindistan cevizli ve sonra da mandalinli olarak olarak en teknik usullerle yapılmaktadır. ÇAN-KA labratuvarı, İstanbul Paşabahçe Şişe ve Cam Fabrikası’nda özel olarak üretilen ve bantlandırılmış 50 bin şişe içinde ürünlerini zevk sahibi insanlara ÇAN-KA işletmesi sunmaktadır.Mesul Müdürlüğü’nü fiilen Naci Muhtaroğlu yöneten ÇAN-KA İmalathanesi’nde Sosyal Sigortalar Kurumu’na kayıtlı yedi personel bu görevi yapmaktadır.

Meyveli ÇAN-KA gazozu şişelere doldurulmadan önce imalathanede mevcut mikser yani karıştırıcı tanklar vasıtasıyla el değmeden hammaddeleri mamul bir hale getirilmektedir. Kapsülleri her defasında değiştirilip İstanbul’da hazırlanan ÇAN-KA meyveli gazoz imalathanesinde on altı ton kapasiteli bir su tasfiye cihazı mevcuttur. Bu cihaz aracılığıyla şehir suyunun kireci azaltılmakta ve 3-5 derecelik nitelikte memba suyu halini almaktadır. Bir yıl içerisinde büyük gelişme kaydeden ÇAN-KA kısa süre sonra tam otomatik hale getirilip komşu illerde de şubeler açarak satışa çıkacaktı.

Çanakkalespor’a gönülden bağlı olan ÇAN-KA mamullerine etiket olarak Kırmızı-Beyazrengi tercih edilmişti. ÇAN-KA gazozlarının mesul müdürü Naci Muhtaroğlu, satış ve reklam müdürü İsmet Muhtaroğlu’ydu. Yıllar sonra kendisi ile yapılan bir röportajda Naci Muhtaroğlu, ÇAN-KA gazozlarını üretme konusunda şunları dile getirmişti: Musevi vatandaşlarımızın destekleri ile bu işe koyulduk. Musevi vatandaşlarımız o yıllarda özellikle bu gazozlarda kullanılan esansların ithalatını yapıyorlardı. Bu konuda da bize çok yardımcı oldular… Gazozda kullanılacak esansları elde etmede, fabrikanın ruhsat alımı konusunda bana hep yol gösteren o yıllardaki Musevi arkadaşlarım oldu.

Naci Muhtaroğlu; aynı röportajda; “Zamanın Belediye Başkanı Reşat Tabak, ÇAN-KA gazoz fabrikasına ziyarete geldi. Aksilik bu ya şişeleme makinesinde de arıza varmış. Nur içinde yatsın rahmetli Reşat Bey makinenin arızalı olduğunu görünce kolları sıvadı. Montaj sırasında kalan parçayı fark etti başkan, makine tekrar çalışmaya başladı diyerek o dönemin Çanakkale’deki havasını da yansıtmaktadır. 

Çanakkale’de ÇAN-KA gazozları dışında daha sonraki yıllarda Billur, Hasan, Hayat, Kazdağ, Nur, Öztürk, Troya, Yardımcı ve Zeren isimlerinde gazozların da üretildiği ancak akılda kalan tek markanın “ÇAN-KA gazozlarıve özellikle de Hindistan Cevizlisi”dir.  

AYHAN ÖNCÜ TARAFINDAN 2013 YILINDA YAPILAN RÖPORTAJDA NACİ MUHTAROĞLU ÇAN-KA GAZOZLARININ HİKAYESİNİ ŞÖYLE ANLATMIŞTI:

 

4238 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Çanakkale’de Çok Sevilen Bir İnsan: “Dr. Fahri Ege” 19 Mayıs 2020
Fitre ve İlk Harp Okulu Öğrencileri 25 Nisan 2020
“Cennetten Bir Köşk” Çanakkale PTT Binası 11 Nisan 2020
Tekâlif-i Milliye Nedir, Ne Anlama Gelir? 07 Nisan 2020
Yılların Ardından… Çanakkale’de Macuncu 02 Nisan 2020
Cumhuriyet Döneminde Çanakkale Boğazı’nda İlk Geçiş Projesi Denizaltından Olacaktı 26 Mart 2020
Kolera Salgını ve Çanakkale’de İlk Karantina Hadisesi 20 Mart 2020
Çanakkale Gazi İlkokulu Tarihinden Bir Yaprak 14 Mart 2020
Çanakkale Sümerbank Satış Şubesi’nin Açılmasını Kimler İstemedi ve Ne Yaptılar? 11 Şubat 2020
Çanakkale’de 1964 Askeri Hastane Yangını ve Klasik Bir İtfaiye Vak’ası 24 Ocak 2020
70 Yıl Önce Yapılan Bir Çanakkale Lisesi Okul Aile Birliği Toplantısı 06 Ocak 2020
Anılarda Kalan Çanakkale Yüksek Tahsil Talebe Cemiyeti 24 Aralık 2019
Sadrazam Mahmut Şevket Paşa Çanakkale’ye Neden Geldi? 19 Kasım 2019
1939 Yılında Kıbrıs’tan Çanakkale’ye Neden Eşek Getirildi? 12 Ekim 2019
Çanakkale Boğazı’nda Amerikalı Bir Kadın Sporcunun Başarısı 05 Ekim 2019
Bir Zamanlar Çanakkale’de Bir “Kırıkçatal Meyhanesi” Vardı 28 Eylül 2019
Bigalı “Mehmet Kazım’ın İstiklal Mücadelesi İle Geçen Bir Ömrü 14 Eylül 2019
Cumhuriyetin Onuncu Yılında Bayramiç’te Radyo Keyfi 25 Ağustos 2019
Türk İnkılâbı’nın Uygarlık Dünyasına Yaptığı En Büyük Hizmet: “Hayvan Vebasını Yok Etmesi” 09 Ağustos 2019
Mehmet Cavit Bey ve Osmanlı Bankası Çanakkale Şubesi’nin İlginç Serüveni 28 Temmuz 2019