YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
27 Ekim 2018 tarihinde eklendi

Troia Yılında Hüseyin Akif Terzioğlu’nu Hatırlamak

Çanakkale Müftülüğü’nün ve İlahiyat Fakültesi Dekanlığı’nın düzenlediği “Troia’dan Çanakkale’ye İnsanın, İnancın ve Mekânın İnşası: Değerler ve Şehir” adlı uluslararası Kongresi 25-27 Ekim tarihleri arasında yapıldı. Kongrenin yapılmasına Üniversite, GESTAŞ ve Kültür Bakanlığı da destek verdi.  Ben de Demokrat Parti Döneminde Troia Üzerinden Çanakkale’nin Turizm Şehri Haline Getirilme Projesi” başlıklı bir bildiri sundum. Kongre oldukça güzel ve iyi organize edilmişti.

Bu kongre bana oldukça ilginç bir olayı hatırlattı. Olay kırk dokuz yıl önce yaşandı. Tarihler 1969 yılı Ağustos ayını gösteriyordu. Çanakkale’nin tüccarlarından Hüseyin Akif (Terzioğlu) Bey,  dönemin Çanakkale Müftüsü Yunus Kaya ile iyi dosttu. Zaman zaman bir araya gelip sohbet ederler ve ülkenin ve Çanakkale’nin sorunları üzerine konuşurlardı. Türkiye’de Süleyman Demirel Başbakan’dı ve hızla ülkenin çehresi değişiyordu. Teknoloji kullanımı giderek yaygınlaşıyordu. Buzdolabı, otomobil, telefon gibi teknolojik alet ve araçlar hızla günlük ihtiyaçlar arasında sayılmaya başlanmıştı. Bir taraftan da ülkede pek çok yeni tartışma konuları ortaya çıkmış ve vatandaşlar bu konularda yetkililere müracaat ederek bilgi alıyorlardı. Hüseyin Akif Bey, Müftülüğe gittiğinde sıklıkla pek çok vatandaşın basit ancak bu basit soruları sormak ve öğrenmek için Müftülüğün kapısını aşındırdıkları görmüştü. Bir gün Müftü Yunus Kaya Bey’e vatandaşların neden bu kısa ve cevabı da kolay olan sorular için köylerinden, kasabalarından ve evlerinden Müftülüğe gelip sıra beklediklerini sordu. Müftü Bey de Diyanet İşleri’nin yeterli ödeneği olmadığı için bir türlü telefon alamadıklarını, vatandaşların bu sorunları da ancak onların Müftülüğe bizzat gelerek sormak zorunda kaldıklarını söyledi.

Hüseyin Akif Bey, uzun zamandan beri telefonsuz çalışan gerek diğer devlet daireleri ile gerekse halkla irtibat sağlamakta zorluklarla karşılaşan Müftülüğe 6 Ağustos 1969 Çarşamba günü bir telefon aldı ve telefon hattı tesis edilmesini sağladı. Çanakkale’nin eşrafından değerli, hayırsever biri olan Hüseyin Akif Terzioğlu Bey’in Müftülüğe aldığı telefonun numarası 1225’ti. Bu numaralı telefon Çanakkale Müftülüğü’nü büyük bir yoksunluktan kurtardı. İşlerinde büyük kolaylıklar sağladı. Vatandaşları özellikle köy ve kasabalarından şehre kadar gelerek basit ama soramadıkları için akıllarında kalan ve bizzat Müftülükle görüşmek için beklemekten kurtararak tereddüt ettikleri şeyler kolayca öğrenmelerini sağladı. Personel açısından çok az personelle çalışan Müftülüğün de vakitten tasarruf etmesini sağladı. Çanakkale Müftüsü Yunus Kaya Bey, Hüseyin Akif Bey’in yaptığı bu iyiliğe Müftülük adına teşekkür etti ve memnuniyetini bildirdi. Vatandaşlara da hem camilerden hem de dönemin gazetelerine “Müftülüğümüz namına memleketin eşrafından çok kıymetli hayırsever Hüseyin Akif Terzioğlu Bey’e memnuniyetlerimizi bildiririz. Arzu edenler bu numaraya (1225 numara) rehberden işaret ederek dairemizle muhabereyi (haberleşmeyi) temin edebilirlerdiye kısa bir açıklama yapmayı da ihmal etmedi.

Bugün düşündüğümüzde bir daireye telefon almak belki hiçbir şeymiş gibi gelebilir. Ama bırakın 1960’lı yılları, 1970’lerde ve hatta 1980’lerin ortalarına kadar bir yerden bir yere telefon etmek için saatlerce postanede telefon görevlisi bayanın ismimizi okumasını beklerdik ve çoğu zaman da akşam olurdu. O nedenle Hüseyin Akif Bey’in 1969 yılında yaptığı bu iyilik çok önemli bir olaydı. Nereden nereye gelindi. Şimdi Çanakkale Müftülüğü ve İlahiyat Fakültesi uluslararası bir kongre organize edecek maddi imkânlara kavuşmuş vaziyette ve kongre çok güzel bir kongre oldu. Troia yılı için buna emek veren bütün kurum ve kişilere saygılarımla.

3.366 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Hiçbir Millet, Bir Devlet Adamını Atatürk Kadar Sevmedi 09 Kasım 2022
Çanakkaleli Kadınların Şevkat Eli: “Çanakkale Yardımsevenler Cemiyeti” 03 Ekim 2022
Ege’deki Adaları Nasıl Kaybettik? 19 Eylül 2022
Zafer Günü Münasebetiyle “Durma Yürü, Haydi İleri” 30 Ağustos 2022
Çanakkale Topraklarından Bir Nejat Uygur Geçmişti 25 Ağustos 2022
Atatürk’ün Çanakkaleli Kızı: “Berta Bensussen” 24 Temmuz 2022
Çanakkaleli Bir Münevver Mehmet Ali Tevfik Bey’in Ölümü 13 Temmuz 2022
Marshall Yardımı ve Karabiga’ya Getirilen İlk Harman Makinesi 04 Temmuz 2022
2. Dünya Savaşı Yıllarında Çanakkale’de Üretimin Teşvik Edilmesi 09 Haziran 2022
2. Dünya Savaşı Yıllarında Çanakkale’de Yemek Fiyatları 08 Mayıs 2022
Kumkale Ovasını Islah Edelim, Ama Sonra Ne Yapalım? 24 Mart 2022
İster İnan İster İnanma: Çanakkaleli Bir İllüzyonist “Avni Raca” 20 Şubat 2022
Çanakkale’de Cumhuriyet Kültürünün Müzik Alanında Yansımaları 12 Şubat 2022
Karakoca Köyünün Fahri Hemşehrileri Dr. Muzaffer ve Dr. Bedia Topuz 12 Ocak 2022
1930’lu Yıllarda Biga-Çanakkale Arasında Kamyonla Seyahat Etmek 28 Aralık 2021
1930 Yılında Biga’da Yaşanan Deprem... 15 Aralık 2021
Cesaret Timsali Kayserili Ahmet Paşa 20 Kasım 2021
Çanakkale Memleket Hastanesi Yapılırken Kimler Yargılandı 09 Ekim 2021
1930’lu Yıllarda Çanakkale’de Kız Çocukları Parasız Yatılı Sınavlarında Çok Başarılıydı 02 Ekim 2021
Çanakkale İlinden Seçilen İlk Kadın Muhtar Bayramiç’ten 22 Eylül 2021