YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
27 Ekim 2018 tarihinde eklendi

Troia Yılında Hüseyin Akif Terzioğlu’nu Hatırlamak

Çanakkale Müftülüğü’nün ve İlahiyat Fakültesi Dekanlığı’nın düzenlediği “Troia’dan Çanakkale’ye İnsanın, İnancın ve Mekânın İnşası: Değerler ve Şehir” adlı uluslararası Kongresi 25-27 Ekim tarihleri arasında yapıldı. Kongrenin yapılmasına Üniversite, GESTAŞ ve Kültür Bakanlığı da destek verdi.  Ben de Demokrat Parti Döneminde Troia Üzerinden Çanakkale’nin Turizm Şehri Haline Getirilme Projesi” başlıklı bir bildiri sundum. Kongre oldukça güzel ve iyi organize edilmişti.

Bu kongre bana oldukça ilginç bir olayı hatırlattı. Olay kırk dokuz yıl önce yaşandı. Tarihler 1969 yılı Ağustos ayını gösteriyordu. Çanakkale’nin tüccarlarından Hüseyin Akif (Terzioğlu) Bey,  dönemin Çanakkale Müftüsü Yunus Kaya ile iyi dosttu. Zaman zaman bir araya gelip sohbet ederler ve ülkenin ve Çanakkale’nin sorunları üzerine konuşurlardı. Türkiye’de Süleyman Demirel Başbakan’dı ve hızla ülkenin çehresi değişiyordu. Teknoloji kullanımı giderek yaygınlaşıyordu. Buzdolabı, otomobil, telefon gibi teknolojik alet ve araçlar hızla günlük ihtiyaçlar arasında sayılmaya başlanmıştı. Bir taraftan da ülkede pek çok yeni tartışma konuları ortaya çıkmış ve vatandaşlar bu konularda yetkililere müracaat ederek bilgi alıyorlardı. Hüseyin Akif Bey, Müftülüğe gittiğinde sıklıkla pek çok vatandaşın basit ancak bu basit soruları sormak ve öğrenmek için Müftülüğün kapısını aşındırdıkları görmüştü. Bir gün Müftü Yunus Kaya Bey’e vatandaşların neden bu kısa ve cevabı da kolay olan sorular için köylerinden, kasabalarından ve evlerinden Müftülüğe gelip sıra beklediklerini sordu. Müftü Bey de Diyanet İşleri’nin yeterli ödeneği olmadığı için bir türlü telefon alamadıklarını, vatandaşların bu sorunları da ancak onların Müftülüğe bizzat gelerek sormak zorunda kaldıklarını söyledi.

Hüseyin Akif Bey, uzun zamandan beri telefonsuz çalışan gerek diğer devlet daireleri ile gerekse halkla irtibat sağlamakta zorluklarla karşılaşan Müftülüğe 6 Ağustos 1969 Çarşamba günü bir telefon aldı ve telefon hattı tesis edilmesini sağladı. Çanakkale’nin eşrafından değerli, hayırsever biri olan Hüseyin Akif Terzioğlu Bey’in Müftülüğe aldığı telefonun numarası 1225’ti. Bu numaralı telefon Çanakkale Müftülüğü’nü büyük bir yoksunluktan kurtardı. İşlerinde büyük kolaylıklar sağladı. Vatandaşları özellikle köy ve kasabalarından şehre kadar gelerek basit ama soramadıkları için akıllarında kalan ve bizzat Müftülükle görüşmek için beklemekten kurtararak tereddüt ettikleri şeyler kolayca öğrenmelerini sağladı. Personel açısından çok az personelle çalışan Müftülüğün de vakitten tasarruf etmesini sağladı. Çanakkale Müftüsü Yunus Kaya Bey, Hüseyin Akif Bey’in yaptığı bu iyiliğe Müftülük adına teşekkür etti ve memnuniyetini bildirdi. Vatandaşlara da hem camilerden hem de dönemin gazetelerine “Müftülüğümüz namına memleketin eşrafından çok kıymetli hayırsever Hüseyin Akif Terzioğlu Bey’e memnuniyetlerimizi bildiririz. Arzu edenler bu numaraya (1225 numara) rehberden işaret ederek dairemizle muhabereyi (haberleşmeyi) temin edebilirlerdiye kısa bir açıklama yapmayı da ihmal etmedi.

Bugün düşündüğümüzde bir daireye telefon almak belki hiçbir şeymiş gibi gelebilir. Ama bırakın 1960’lı yılları, 1970’lerde ve hatta 1980’lerin ortalarına kadar bir yerden bir yere telefon etmek için saatlerce postanede telefon görevlisi bayanın ismimizi okumasını beklerdik ve çoğu zaman da akşam olurdu. O nedenle Hüseyin Akif Bey’in 1969 yılında yaptığı bu iyilik çok önemli bir olaydı. Nereden nereye gelindi. Şimdi Çanakkale Müftülüğü ve İlahiyat Fakültesi uluslararası bir kongre organize edecek maddi imkânlara kavuşmuş vaziyette ve kongre çok güzel bir kongre oldu. Troia yılı için buna emek veren bütün kurum ve kişilere saygılarımla.

2675 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Sadrazam Mahmut Şevket Paşa Çanakkale’ye Neden Geldi? 19 Kasım 2019
1939 Yılında Kıbrıs’tan Çanakkale’ye Neden Eşek Getirildi? 12 Ekim 2019
Çanakkale Boğazı’nda Amerikalı Bir Kadın Sporcunun Başarısı 05 Ekim 2019
Bir Zamanlar Çanakkale’de Bir “Kırıkçatal Meyhanesi” Vardı 28 Eylül 2019
Bigalı “Mehmet Kazım’ın İstiklal Mücadelesi İle Geçen Bir Ömrü 14 Eylül 2019
Cumhuriyetin Onuncu Yılında Bayramiç’te Radyo Keyfi 25 Ağustos 2019
Türk İnkılâbı’nın Uygarlık Dünyasına Yaptığı En Büyük Hizmet: “Hayvan Vebasını Yok Etmesi” 09 Ağustos 2019
Mehmet Cavit Bey ve Osmanlı Bankası Çanakkale Şubesi’nin İlginç Serüveni 28 Temmuz 2019
Çanakkale’nin Kültür ve Eğlence Hayatında Unutulamayan Emek Sineması 03 Temmuz 2019
Genç Kalemler Dergisi’nde Bir Çanakkaleli Genç “Mehmet Ali Tevfik Bey” 24 Haziran 2019
Rüyası Atlantik’i Geçmekti 16 Haziran 2019
Çanakkale’deki İki Pakistanlı Hayırsever 09 Mayıs 2019
Cumhuriyet Döneminde Çanakkale’deki İtalyan Konsolosu Aşil Ksantapulo’nun Hayatı 01 Mayıs 2019
TBMM’nin Açılışının 99’ncu Yıldönümünde İşgalden Kurtuluşa 22 Nisan 2019
Çanakkale Boğazı’nda Bir Kaza: “Dumlupınar Faciası” 03 Nisan 2019
Dardanos Tabyasından Savaşa Bakmak 16 Mart 2019
Kilitbahirli Bir Sinema Ustası: “Ferdi Tayfur” 02 Mart 2019
Erzincan Depremi ve Sel Felaketine Çanakkalelilerin Yardımı 23 Şubat 2019
2. Dünya Savaşı Yıllarında Çanakkale’de Bir Cumhuriyet Savcısı “Hayrettin Perk” 02 Şubat 2019
Çanakkale’nin 1955’te Şeker İhtiyacı ve Şeker İmalatçısı Yahudi İsak Bey’in Bir Mektubu 25 Ocak 2019