YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
27 Ekim 2018 tarihinde eklendi

Troia Yılında Hüseyin Akif Terzioğlu’nu Hatırlamak

Çanakkale Müftülüğü’nün ve İlahiyat Fakültesi Dekanlığı’nın düzenlediği “Troia’dan Çanakkale’ye İnsanın, İnancın ve Mekânın İnşası: Değerler ve Şehir” adlı uluslararası Kongresi 25-27 Ekim tarihleri arasında yapıldı. Kongrenin yapılmasına Üniversite, GESTAŞ ve Kültür Bakanlığı da destek verdi.  Ben de Demokrat Parti Döneminde Troia Üzerinden Çanakkale’nin Turizm Şehri Haline Getirilme Projesi” başlıklı bir bildiri sundum. Kongre oldukça güzel ve iyi organize edilmişti.

Bu kongre bana oldukça ilginç bir olayı hatırlattı. Olay kırk dokuz yıl önce yaşandı. Tarihler 1969 yılı Ağustos ayını gösteriyordu. Çanakkale’nin tüccarlarından Hüseyin Akif (Terzioğlu) Bey,  dönemin Çanakkale Müftüsü Yunus Kaya ile iyi dosttu. Zaman zaman bir araya gelip sohbet ederler ve ülkenin ve Çanakkale’nin sorunları üzerine konuşurlardı. Türkiye’de Süleyman Demirel Başbakan’dı ve hızla ülkenin çehresi değişiyordu. Teknoloji kullanımı giderek yaygınlaşıyordu. Buzdolabı, otomobil, telefon gibi teknolojik alet ve araçlar hızla günlük ihtiyaçlar arasında sayılmaya başlanmıştı. Bir taraftan da ülkede pek çok yeni tartışma konuları ortaya çıkmış ve vatandaşlar bu konularda yetkililere müracaat ederek bilgi alıyorlardı. Hüseyin Akif Bey, Müftülüğe gittiğinde sıklıkla pek çok vatandaşın basit ancak bu basit soruları sormak ve öğrenmek için Müftülüğün kapısını aşındırdıkları görmüştü. Bir gün Müftü Yunus Kaya Bey’e vatandaşların neden bu kısa ve cevabı da kolay olan sorular için köylerinden, kasabalarından ve evlerinden Müftülüğe gelip sıra beklediklerini sordu. Müftü Bey de Diyanet İşleri’nin yeterli ödeneği olmadığı için bir türlü telefon alamadıklarını, vatandaşların bu sorunları da ancak onların Müftülüğe bizzat gelerek sormak zorunda kaldıklarını söyledi.

Hüseyin Akif Bey, uzun zamandan beri telefonsuz çalışan gerek diğer devlet daireleri ile gerekse halkla irtibat sağlamakta zorluklarla karşılaşan Müftülüğe 6 Ağustos 1969 Çarşamba günü bir telefon aldı ve telefon hattı tesis edilmesini sağladı. Çanakkale’nin eşrafından değerli, hayırsever biri olan Hüseyin Akif Terzioğlu Bey’in Müftülüğe aldığı telefonun numarası 1225’ti. Bu numaralı telefon Çanakkale Müftülüğü’nü büyük bir yoksunluktan kurtardı. İşlerinde büyük kolaylıklar sağladı. Vatandaşları özellikle köy ve kasabalarından şehre kadar gelerek basit ama soramadıkları için akıllarında kalan ve bizzat Müftülükle görüşmek için beklemekten kurtararak tereddüt ettikleri şeyler kolayca öğrenmelerini sağladı. Personel açısından çok az personelle çalışan Müftülüğün de vakitten tasarruf etmesini sağladı. Çanakkale Müftüsü Yunus Kaya Bey, Hüseyin Akif Bey’in yaptığı bu iyiliğe Müftülük adına teşekkür etti ve memnuniyetini bildirdi. Vatandaşlara da hem camilerden hem de dönemin gazetelerine “Müftülüğümüz namına memleketin eşrafından çok kıymetli hayırsever Hüseyin Akif Terzioğlu Bey’e memnuniyetlerimizi bildiririz. Arzu edenler bu numaraya (1225 numara) rehberden işaret ederek dairemizle muhabereyi (haberleşmeyi) temin edebilirlerdiye kısa bir açıklama yapmayı da ihmal etmedi.

Bugün düşündüğümüzde bir daireye telefon almak belki hiçbir şeymiş gibi gelebilir. Ama bırakın 1960’lı yılları, 1970’lerde ve hatta 1980’lerin ortalarına kadar bir yerden bir yere telefon etmek için saatlerce postanede telefon görevlisi bayanın ismimizi okumasını beklerdik ve çoğu zaman da akşam olurdu. O nedenle Hüseyin Akif Bey’in 1969 yılında yaptığı bu iyilik çok önemli bir olaydı. Nereden nereye gelindi. Şimdi Çanakkale Müftülüğü ve İlahiyat Fakültesi uluslararası bir kongre organize edecek maddi imkânlara kavuşmuş vaziyette ve kongre çok güzel bir kongre oldu. Troia yılı için buna emek veren bütün kurum ve kişilere saygılarımla.

2.839 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
2. Dünya Savaşı Biterken Çanakkale Halkevi’nde Bir Tiyatro Oyunu ve Oyuncuları 24 Haziran 2020
Bir Hastanenin Öyküsü: “Bahattin ve Huriye Demircioğlu Çanakkale SSK Hastanesi” 20 Haziran 2020
Birleşmiş Milletlerin 75.Genel Kurul Başkanı Çanakkaleli Volkan Bozkır 18 Haziran 2020
1955 Yılında Çanakkale Ortaokulu ve Çanakkale Lisesi’nin Resim-El İşi Sergisi 12 Haziran 2020
Namık Kemal’in Gelibolu Mutasarrıflığı ve Kayserili Ahmet Paşa 07 Haziran 2020
Çanakkaleli Bir İhtilalci Yüzbaşı “Numan Esin” 27 Mayıs 2020
Çanakkale’de Çok Sevilen Bir İnsan: “Dr. Fahri Ege” 19 Mayıs 2020
Fitre ve İlk Harp Okulu Öğrencileri 25 Nisan 2020
“Cennetten Bir Köşk” Çanakkale PTT Binası 11 Nisan 2020
Tekâlif-i Milliye Nedir, Ne Anlama Gelir? 07 Nisan 2020
Yılların Ardından… Çanakkale’de Macuncu 02 Nisan 2020
Cumhuriyet Döneminde Çanakkale Boğazı’nda İlk Geçiş Projesi Denizaltından Olacaktı 26 Mart 2020
Kolera Salgını ve Çanakkale’de İlk Karantina Hadisesi 20 Mart 2020
Çanakkale Gazi İlkokulu Tarihinden Bir Yaprak 14 Mart 2020
Çanakkale Sümerbank Satış Şubesi’nin Açılmasını Kimler İstemedi ve Ne Yaptılar? 11 Şubat 2020
Çanakkale’de 1964 Askeri Hastane Yangını ve Klasik Bir İtfaiye Vak’ası 24 Ocak 2020
70 Yıl Önce Yapılan Bir Çanakkale Lisesi Okul Aile Birliği Toplantısı 06 Ocak 2020
Anılarda Kalan Çanakkale Yüksek Tahsil Talebe Cemiyeti 24 Aralık 2019
Sadrazam Mahmut Şevket Paşa Çanakkale’ye Neden Geldi? 19 Kasım 2019
1939 Yılında Kıbrıs’tan Çanakkale’ye Neden Eşek Getirildi? 12 Ekim 2019