YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
27 Ekim 2018 tarihinde eklendi

Troia Yılında Hüseyin Akif Terzioğlu’nu Hatırlamak

Çanakkale Müftülüğü’nün ve İlahiyat Fakültesi Dekanlığı’nın düzenlediği “Troia’dan Çanakkale’ye İnsanın, İnancın ve Mekânın İnşası: Değerler ve Şehir” adlı uluslararası Kongresi 25-27 Ekim tarihleri arasında yapıldı. Kongrenin yapılmasına Üniversite, GESTAŞ ve Kültür Bakanlığı da destek verdi.  Ben de Demokrat Parti Döneminde Troia Üzerinden Çanakkale’nin Turizm Şehri Haline Getirilme Projesi” başlıklı bir bildiri sundum. Kongre oldukça güzel ve iyi organize edilmişti.

Bu kongre bana oldukça ilginç bir olayı hatırlattı. Olay kırk dokuz yıl önce yaşandı. Tarihler 1969 yılı Ağustos ayını gösteriyordu. Çanakkale’nin tüccarlarından Hüseyin Akif (Terzioğlu) Bey,  dönemin Çanakkale Müftüsü Yunus Kaya ile iyi dosttu. Zaman zaman bir araya gelip sohbet ederler ve ülkenin ve Çanakkale’nin sorunları üzerine konuşurlardı. Türkiye’de Süleyman Demirel Başbakan’dı ve hızla ülkenin çehresi değişiyordu. Teknoloji kullanımı giderek yaygınlaşıyordu. Buzdolabı, otomobil, telefon gibi teknolojik alet ve araçlar hızla günlük ihtiyaçlar arasında sayılmaya başlanmıştı. Bir taraftan da ülkede pek çok yeni tartışma konuları ortaya çıkmış ve vatandaşlar bu konularda yetkililere müracaat ederek bilgi alıyorlardı. Hüseyin Akif Bey, Müftülüğe gittiğinde sıklıkla pek çok vatandaşın basit ancak bu basit soruları sormak ve öğrenmek için Müftülüğün kapısını aşındırdıkları görmüştü. Bir gün Müftü Yunus Kaya Bey’e vatandaşların neden bu kısa ve cevabı da kolay olan sorular için köylerinden, kasabalarından ve evlerinden Müftülüğe gelip sıra beklediklerini sordu. Müftü Bey de Diyanet İşleri’nin yeterli ödeneği olmadığı için bir türlü telefon alamadıklarını, vatandaşların bu sorunları da ancak onların Müftülüğe bizzat gelerek sormak zorunda kaldıklarını söyledi.

Hüseyin Akif Bey, uzun zamandan beri telefonsuz çalışan gerek diğer devlet daireleri ile gerekse halkla irtibat sağlamakta zorluklarla karşılaşan Müftülüğe 6 Ağustos 1969 Çarşamba günü bir telefon aldı ve telefon hattı tesis edilmesini sağladı. Çanakkale’nin eşrafından değerli, hayırsever biri olan Hüseyin Akif Terzioğlu Bey’in Müftülüğe aldığı telefonun numarası 1225’ti. Bu numaralı telefon Çanakkale Müftülüğü’nü büyük bir yoksunluktan kurtardı. İşlerinde büyük kolaylıklar sağladı. Vatandaşları özellikle köy ve kasabalarından şehre kadar gelerek basit ama soramadıkları için akıllarında kalan ve bizzat Müftülükle görüşmek için beklemekten kurtararak tereddüt ettikleri şeyler kolayca öğrenmelerini sağladı. Personel açısından çok az personelle çalışan Müftülüğün de vakitten tasarruf etmesini sağladı. Çanakkale Müftüsü Yunus Kaya Bey, Hüseyin Akif Bey’in yaptığı bu iyiliğe Müftülük adına teşekkür etti ve memnuniyetini bildirdi. Vatandaşlara da hem camilerden hem de dönemin gazetelerine “Müftülüğümüz namına memleketin eşrafından çok kıymetli hayırsever Hüseyin Akif Terzioğlu Bey’e memnuniyetlerimizi bildiririz. Arzu edenler bu numaraya (1225 numara) rehberden işaret ederek dairemizle muhabereyi (haberleşmeyi) temin edebilirlerdiye kısa bir açıklama yapmayı da ihmal etmedi.

Bugün düşündüğümüzde bir daireye telefon almak belki hiçbir şeymiş gibi gelebilir. Ama bırakın 1960’lı yılları, 1970’lerde ve hatta 1980’lerin ortalarına kadar bir yerden bir yere telefon etmek için saatlerce postanede telefon görevlisi bayanın ismimizi okumasını beklerdik ve çoğu zaman da akşam olurdu. O nedenle Hüseyin Akif Bey’in 1969 yılında yaptığı bu iyilik çok önemli bir olaydı. Nereden nereye gelindi. Şimdi Çanakkale Müftülüğü ve İlahiyat Fakültesi uluslararası bir kongre organize edecek maddi imkânlara kavuşmuş vaziyette ve kongre çok güzel bir kongre oldu. Troia yılı için buna emek veren bütün kurum ve kişilere saygılarımla.

2768 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Yılların Ardından… Çanakkale’de Macuncu 02 Nisan 2020
Cumhuriyet Döneminde Çanakkale Boğazı’nda İlk Geçiş Projesi Denizaltından Olacaktı 26 Mart 2020
Kolera Salgını ve Çanakkale’de İlk Karantina Hadisesi 20 Mart 2020
Çanakkale Gazi İlkokulu Tarihinden Bir Yaprak 14 Mart 2020
Çanakkale Sümerbank Satış Şubesi’nin Açılmasını Kimler İstemedi ve Ne Yaptılar? 11 Şubat 2020
Çanakkale’de 1964 Askeri Hastane Yangını ve Klasik Bir İtfaiye Vak’ası 24 Ocak 2020
70 Yıl Önce Yapılan Bir Çanakkale Lisesi Okul Aile Birliği Toplantısı 06 Ocak 2020
Anılarda Kalan Çanakkale Yüksek Tahsil Talebe Cemiyeti 24 Aralık 2019
Sadrazam Mahmut Şevket Paşa Çanakkale’ye Neden Geldi? 19 Kasım 2019
1939 Yılında Kıbrıs’tan Çanakkale’ye Neden Eşek Getirildi? 12 Ekim 2019
Çanakkale Boğazı’nda Amerikalı Bir Kadın Sporcunun Başarısı 05 Ekim 2019
Bir Zamanlar Çanakkale’de Bir “Kırıkçatal Meyhanesi” Vardı 28 Eylül 2019
Bigalı “Mehmet Kazım’ın İstiklal Mücadelesi İle Geçen Bir Ömrü 14 Eylül 2019
Cumhuriyetin Onuncu Yılında Bayramiç’te Radyo Keyfi 25 Ağustos 2019
Türk İnkılâbı’nın Uygarlık Dünyasına Yaptığı En Büyük Hizmet: “Hayvan Vebasını Yok Etmesi” 09 Ağustos 2019
Mehmet Cavit Bey ve Osmanlı Bankası Çanakkale Şubesi’nin İlginç Serüveni 28 Temmuz 2019
Çanakkale’nin Kültür ve Eğlence Hayatında Unutulamayan Emek Sineması 03 Temmuz 2019
Genç Kalemler Dergisi’nde Bir Çanakkaleli Genç “Mehmet Ali Tevfik Bey” 24 Haziran 2019
Rüyası Atlantik’i Geçmekti 16 Haziran 2019
Çanakkale’deki İki Pakistanlı Hayırsever 09 Mayıs 2019