YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
24 Kasım 2018 tarihinde eklendi

Türkiye’de İlk Yılın Öğretmeni “Refet Angın”

(Atatürk’ün 1928 yılında Gelibolu’ya gelişinde O’na çiçek verirken düşen, sonra Edirne Öğretmen Okulu’nda Atatürk’ün tarih öğretmeni olmasını istediği, Türkiye’de ilk yılın öğretmeni seçilen eğitimci) 

Gelibolu'da Emniyet Amiri Hafız Şerif Bey’le Halime Hanım’ın üç çocuğundan en büyüğü olarak 1915’de dünyaya geldi. Babası bir Kuva-yı Milliyeci’ydi. İlk eğitimine mahalle mektebinde başladı ancak devam etmedi ve okuma yazmayı annesinden öğrendi. Refet Angın, Tevhid-i Tedrisat Kanunundan sonra Gelibolu’da bulunan Cumhuriyet İlkokulu’ndaki sınavlara girerek üçüncü sınıftan okumaya başladı. 1927 yılında ilkokuldan mezun oldu. Daha sonra Edirne Kız Öğretmen Okulu’nda eğitime başladı. 1932 yılında Öğretmen Okulu’nu bitirerek Ankara’ya gitti. Burada Gazi Terbiye Enstitüsü Tarih Bölümüne yazıldı. Dil ve tarih-Coğrafya Fakültesi açıldıktan sonra oraya da kayıt olan Angın her iki okuldan da 1936 yılında mezun oldu.

Refet Angın öğretmen olduktan sonra Gelibolu Ortaokulu’nda öğretmen olarak göreve başladı. Sonra sırasıyla Biga Ortaokulu, Bursa Kız Lisesi Tarih Öğretmenliği, Antakya Kız Meslek Lisesi Müdürlüğü, Hasanoğlan Köy Enstitüsü Yüksek Kısım Şefliği; Gaziantep, Balıkesir ve Kız Meslek Lisesi müdürlüklerinde bulundu. 1955-1975 yılları arasında Ankara Deneme Lisesi’nde öğretmenlik ve müdürlük görevinde bulundu. 1974 yılında geçici olarak Ankara Rüştü Uzel Kız Meslek Lisesi’nde görevlendirildi. 1975 yılında İstanbul’a atandı ve İstanbul’da Ortaköy Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi’nin kuruluşu çalışmalarını yürüttü. 

Refet Angın, Atatürk’ün doğumunun 100.yılı kutlama komitesinde görev aldı. 1981 yılında kutlanmaya başlanan Öğretmenler Günü’nde Türkiye’de ilk defa yılın öğretmeni seçildi. 1981 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirliği’ne atandı. Bu görevi sırasında 1982 yılında emekliye ayrılan Refet Angın’a 1988 yılında Milli Eğitim Derneği Hizmet Ödülü verildi. 1998 yılında Cumhuriyetin 75.Yılı kapsamında İstanbul’da Atatürk Eğitim Müzesinin kurulmasında görev aldı. 29 Haziran 2006 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi fahri doktoraunvanı verdi.

Refet Angın, 30 Ocak 2010 günü doksan beş yaşında vefat etti. Refet Angın adını taşıyan İstanbul Kâğıthane’de bir ilkokul bulunmaktadır.

Atatürk, 19 Aralık 1930 günü Dolmabahçe Sarayı’ndan ayrılarak trenle Trakya Gezisine başladı. Bu gezide, sırasıyla önce Çatalca, sonra Alpullu Şeker Fabrikası ve Kırklareli’de incelemelerde bulundu. Özellikle şeker fiyatı konusuyla çok ilgilendi ve tedbirlerin alınması için ilgililere talimat verdi. 21 Aralık 1930 günü akşamüzeri Edirne’ye vardı. Ertesi günü Edirne’nin çeşitli kurum ve kuruluşlarını ziyaret etti, bilgiler aldı, şehrin ihtiyaçları konusunda kendileri bizzat notlar aldı. 24 Aralık 1930 günü “Edirne Kız Öğretmen Okulu” nu, “Edirne Erkek Öğretmen Okulunu”nu, “Edirne Erkek Lisesi”ni, “Edirne Ortaokulu”nu, “Edirne Erkek Yatılı Okulu”nu ve “Edirne Sanayi Okulu”nu ziyaret etti. Atatürk, iki yıl evvel Gelibolu’da bir okul ziyaretinde küçük bir kız Atatürk’e çiçek verirken tökezleyip düşer. Atatürk hemen bu kızın kolundan tutarak kaldırır, yanağından öper ve “ayağın acıdı mı kızım?” diye sorar. Kız; “hayır acımadı efendim” diye cevap verir. Atatürk, 24 Aralık 1930  Çarşamba günü Edirne okullarını ziyaret eder ve sıra Edirne Kız Öğretmen Okuluna gelir. Atatürk’ün okula gelişinde,

Öğrenci Refet (Angın)

-“Gazi Paşa’ ya okul adına bir çiçek sundum ve şu konuşmayı yaptım.

Aziz Paşam, Türk yurdunun sınır kapısı olan Edirne’ye ve memleketimize gelişiniz, bizi çok sevindirdi. Arkadaşlarım adına hoş geldiniz, diyor ve bu buketi sunuyorum. Lütfen kabul buyurun. Paşam! Size öğretmen olmak için söz vermiştim. Ve işte öğretmen adayı olarak karşınızdayım.

Gazi buketi aldı ve;

- “Evet hatırladım. Sen Gelibolu’da düşen küçük kız değil misin?” dedi.

Gazi, sözlerine şöyle devam etti;

- “ Söyle bakalım, ne öğretmeni olmak istiyorsun ?”

Öğrenci Refet, bir an yanındaki öğretmenlerine baktı ve dedi ki; 

-  “Riyaziye (Matematik) öğretmeni olacağım,” 

Gazi;   

- “Hayır, sen matematik öğretmeni değil, tarih öğretmeni olacaksın,” dedi.

Öğrenci Refet; 

“Emredin Paşam, ama neden ?” diye sordu.

Gazi;

-  “Ha, bak, ben seni küçükken tanıdım. Sen, o zaman küçüktün; gene iki laf etmesini biliyordun. Şimdi de seni seçtiklerine göre, sende bir şeyler var. Görüyorum ki, çok okuyorsun ve güzel konuşuyorsun. Onun için sen, Tarih Öğretmeni ol” dedi.

1407 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
1939 Yılında Kıbrıs’tan Çanakkale’ye Neden Eşek Getirildi? 12 Ekim 2019
Çanakkale Boğazı’nda Amerikalı Bir Kadın Sporcunun Başarısı 05 Ekim 2019
Bir Zamanlar Çanakkale’de Bir “Kırıkçatal Meyhanesi” Vardı 28 Eylül 2019
Bigalı “Mehmet Kazım’ın İstiklal Mücadelesi İle Geçen Bir Ömrü 14 Eylül 2019
Cumhuriyetin Onuncu Yılında Bayramiç’te Radyo Keyfi 25 Ağustos 2019
Türk İnkılâbı’nın Uygarlık Dünyasına Yaptığı En Büyük Hizmet: “Hayvan Vebasını Yok Etmesi” 09 Ağustos 2019
Mehmet Cavit Bey ve Osmanlı Bankası Çanakkale Şubesi’nin İlginç Serüveni 28 Temmuz 2019
Çanakkale’nin Kültür ve Eğlence Hayatında Unutulamayan Emek Sineması 03 Temmuz 2019
Genç Kalemler Dergisi’nde Bir Çanakkaleli Genç “Mehmet Ali Tevfik Bey” 24 Haziran 2019
Rüyası Atlantik’i Geçmekti 16 Haziran 2019
Çanakkale’deki İki Pakistanlı Hayırsever 09 Mayıs 2019
Cumhuriyet Döneminde Çanakkale’deki İtalyan Konsolosu Aşil Ksantapulo’nun Hayatı 01 Mayıs 2019
TBMM’nin Açılışının 99’ncu Yıldönümünde İşgalden Kurtuluşa 22 Nisan 2019
Çanakkale Boğazı’nda Bir Kaza: “Dumlupınar Faciası” 03 Nisan 2019
Dardanos Tabyasından Savaşa Bakmak 16 Mart 2019
Kilitbahirli Bir Sinema Ustası: “Ferdi Tayfur” 02 Mart 2019
Erzincan Depremi ve Sel Felaketine Çanakkalelilerin Yardımı 23 Şubat 2019
2. Dünya Savaşı Yıllarında Çanakkale’de Bir Cumhuriyet Savcısı “Hayrettin Perk” 02 Şubat 2019
Çanakkale’nin 1955’te Şeker İhtiyacı ve Şeker İmalatçısı Yahudi İsak Bey’in Bir Mektubu 25 Ocak 2019
60 Yıl Önce Bir Cumhurbaşkanı’nın Yorumu: “Çanakkale’yi Tanıtamıyorsunuz” 19 Ocak 2019